Sztuczna inteligencja może pomóc w zrozumieniu fizyki kwantowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki zastosowaniu tych samych algorytmów, które pozwalają komputerom rozpoznawać głosy czy twarze można będzie dokładniej poznać i zrozumieć zjawiska kwantowe - informuje pismo „Physical Review Letters”.

Badania przeprowadziła grupa naukowców, na której czele stoi prof. Amnon Shashua z Uniwersytetu Hebrajskiego, twórca stosowanego w samochodach system bezpieczeństwa “Mobileye”. Jego doktoranci - Yoav Levin oraz Sharir i Nadav Cohen - wykazali matematycznie, że sztuczna inteligencja - algorytmy oparte na głębokich sieciach neuronowych - mogą być zastosowane w celu lepszego zrozumienia świata fizyki kwantowej.

Zjawiska kwantowe należą do najważniejszych tematów we współczesnej fizyce. Fizyka kwantowa zajmuje się zjawiskami dotyczącymi na przykład przewodnictwa elektrycznego czy magnetyzmu, zachodzącymi na poziomie cząstek elementarnych i atomów, gdzie zawodzą prawa mechaniki klasycznej.

Choć od strony matematycznej równaniom opisującym zjawiska kwantowe nie można niczego zarzucić, wynikają z nich rzeczy sprzeczne z codzienną logiką i zdrowym rozsądkiem – cząstki mogą równocześnie znajdować się w tym samym punkcie, obracać się jednocześnie zgodnie ze wskazówkami zegara i przeciwnie do nich, czy oddziaływać jedna na drugą natychmiast, niezależnie od odległości. Teoretycznie możliwy jest także wpływ zjawisk późniejszych na wcześniejsze.

Lepsze poznanie i zrozumienie zjawisk fizyki kwantowej może zrewolucjonizować wszystkie aspekty naszego życia – pozwoli tworzyć na przykład niezwykle wydajne komputery, niemożliwe do złamania szyfry, lepsze półprzewodniki, wydajniejsze źródła energii a nawet sprawniejsze w fotosyntezie rośliny.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera