21.07.2019
PL EN
20.03.2019 aktualizacja 20.03.2019

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję scenografii wystawy stałej w Małopolskim Centrum Nauki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Projekt studia Koza Nostra z Krakowa zwyciężył w konkursie na wstępną koncepcję scenografii wystawy stałej Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Tematem ekspozycji będzie człowiek w sieci relacji.

Do zaprojektowania w ramach konkursu były wizualizacje dwóch z pięciu sal Centrum: "Ciało człowieka" i "Jutro to dziś". Ważna była m.in. estetyka, spójność, ergonomia, łatwość w utrzymaniu i obsłudze elementów ekspozycji oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Komisja oceniała również interaktywność.

Propozycja studia Koza Nostra uzyskała w konkursie 79 punktów na 100 możliwych do zdobycia.

Scenografowie zaproponowali, by w każdej z sal umieszczony został jeden wyróżniający się eksponat – jej "serce". Przyszli zwiedzający będą polegać na własnych zmysłach, samodzielnie szukać odpowiedzi, ale też współpracować ze sobą. Scenografia wystawy ma im pomagać i stymulować do działania, ale także umożliwiać odpoczynek w strefach ciszy.

"Zwycięska praca jest atrakcyjna w detalu, jej ściany żyją, a kuliste formy, podwieszone do sufitu i mające swoje odbicie w posadzce, nawiązują do wyposażenia strefy wejściowej budynku" – tłumaczy Karolina Perrin, kierownik komórki ds. wystaw, laboratoriów i warsztatów Cogiteonu.

Nagrodą dla zwycięzców jest m.in. zaproszenie do współpracy przy projektowaniu wystawy stałej i nagroda pieniężna.

Wystawa stała Cogiteonu zajmie ponad 2 tys. m kw. powierzchni i będzie podzielona na pięć sekcji tematycznych. "Propozycja studia Koza Nostra wytycza kierunek, ale potrzebujemy kilku miesięcy dalszych prac, aby dopracować szczegóły i znaleźć ostateczne rozwiązania" – mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, która powstanie w krakowskich Czyżynach zostanie wybudowana na planie trójkąta. Obiekt zaprojektowali architekci z biura Heinle, Wischer und Partner.

Prace nad krakowskim centrum finansowane są częściowo ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia, to ok. 91 mln zł. Budynek wraz z wystawą stałą, laboratoriami, salą konferencyjną i przestrzeniami towarzyszącymi powstanie w 2022 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019