Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
02.04.2019 aktualizacja 02.04.2019

Podlaskie/ Przy łomżyńskiej uczelni zawodowej powstaje centrum mediacji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (Podlaskie) tworzy centrum mediacji, chce kształcić mediatorów sądowych i popularyzować ten sposób rozwiązywania sporów. Uczelnia podpisała w tej sprawie porozumienie m.in. z miejscowym sądem rejonowym.

Kodeks postępowania cywilnego daje możliwość tworzenia ośrodków mediacyjnych przez organizacje pozarządowe i uczelnie.

Prezes Sądu Rejonowego w Łomży Ewa Agnieszka Kłapeć-Kalinowska podkreślała w poniedziałek na konferencji prasowej, że mediacje w postępowaniach sądowych mają wiele plusów. "To znacznie skraca postępowanie, a głównym celem sądu jest rozstrzyganie sporów w jak najkrótszym czasie i z jak najlepszym wynikiem" - mówiła. Wyraziła nadzieję, że współpraca z uczelnią przyczyni się do upowszechnienia mediacji. W jej ocenie, świadomość społeczna na jej temat jest bowiem niska, również wśród prawników. Zachęcała sędziów, by kierowali sprawy do mediacji.

"Też wyrażam taką nadzieję, że państwo sędziowie będą korzystać z możliwości mediacji (...) Mediacje są zwykle tańsze, może mniej kosztują stresu, zakładam że będziemy funkcjonować tak dobrze, jak to tylko możliwe" - mówił rektor PWSIiP Dariusz Surowik.

Koordynatorka projektu centrum mediacji dr Marta Skrodzka, również mówiła o potrzebie upowszechniania mediacji. "Osoby, które korzystają i trafiają do mediatora odnoszą sukces, bez względu na to, czy ta mediacja kończy się zawarciem ugody. Potem dostaję taką informację zwrotną od sędziów, że nawet jeżeli w danej sprawie nie doszło do ugody, to strony potem na sali rozpraw inaczej ze sobą funkcjonują" - mówiła, powołując się na własne 10-letnie doświadczenie w pracy mediatora sądowego.

Przypominała, że same strony mają wpływ na to, jak w mediacji skończy się spór. "Każda sprawa, która trafia do mediacji już jest sukcesem stron, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce, wziąć spór w swoje ręce i spróbować go rozwiązać polubownie, samodzielnie tylko i wyłącznie przy asyście mediatora" - mówiła Skrodzka.

Zwracała jednak uwagę, że z racji poufności nie ma powszechnych informacji o sukcesach takiego sposobu rozwiązywania sporów. Dlatego centrum uczelniane ma pomóc promować mediacje, zwłaszcza w sprawach cywilnych czy gospodarczych.

W ubiegłym roku w Sądzie Rejonowym w Łomży skierowanych zostało do mediacji blisko sto spraw. To 1,4 proc. wszystkich spraw w tym sądzie i wskaźnik nieco wyższy od ogólnopolskiego, wynoszącego 1,2 proc.

PWSIiP w Łomży chce kształcić przyszłym mediatorów sądowych, stworzy też listę własnych mediatorów. W październiku chce też włączyć się w działania związane z Międzynarodowym Tygodniem Mediacji.

W świetle polskiego prawa mediatorem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i korzysta w pełni z praw publicznych. W przypadku mediacji w sprawach karnych dolna granica wieku wynosi 26 lat, a w sprawach nieletnich istnieje ponadto wymóg ukończenia szkolenia dla mediatorów.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024