15.10.2019
PL EN
09.04.2019 aktualizacja 09.04.2019

Naukowo o zbrodniach i zabójstwach na konferencji w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O zbrodniach, zabójstwach i samobójstwach na przestrzeni wieków dyskutować będą historycy, przedstawiciele nauk prawniczych, medycznych i psychologowie na ogólnopolskiej konferencji, która 17 maja 2019 r. odbędzie się w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wykład inauguracyjny „Zbrodnia w PRL – dziki Zachód w socjalistycznym wymiarze” wygłosi Przemysław Semczuk, dziennikarz i publicysta – poinformował PAP dr Bartosz Kałużny z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

Zdaniem organizatorów konferencji pojawianie się coraz liczniejszych publikacji książkowych i audiowizualnych, które podejmują tematykę kryminalną, wskazuje na rosnące zainteresowanie tematem zbrodni, zabójstw i samobójstw.

W ocenie historyków, ten trudny temat jest niezwykle istotny z perspektywy historycznej, bowiem od zarania dziejów dochodziło do przestępstw – zbrodni lub zabójstw – o podłożu politycznym, rasowym czy religijnym. Konferencja - zdaniem jej pomysłodawców - przyczynić się ma do rozwoju rozważań naukowych dotyczących zmienności tych zagadnień na przestrzeni dziejów. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny – organizatorzy zapraszają do udziału w niej nie tylko historyków, lecz również przedstawicieli nauk prawniczych, medycznych, psychologów i reprezentantów innych dziedzin.

Przemysław Semczuk, który wygłosi wykład inauguracyjny na temat zbrodni w PRL-u, jest dziennikarzem i publicystą, autorem książek dotyczących głównie tematyki kryminalnej w okresie PRL tj. „Wampir z Zagłębia”, „Kryptonim Frankenstein” czy „M jak Morderca. Karol Kot – Wampir z Krakowa”.

Organizatorem konferencji „Zbrodnie, zabójstwa i samobójstwa na przestrzeni wieków” jest Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

Więcej informacji na jej temat można znaleźć na profilu wydarzenia: www.facebook.com/events/221564132036657/.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019