Miesięcznik Delta ma 35 lat

<strong>Delta - prestiżowy magazyn popularnonaukowy w Polsce obchodzi w tym roku swoje 35-lecie.</strong> Pierwszy numer pisma ukazał się 1 stycznia 1974 roku. Delta to matematyczno-fizyczno-astronomiczny miesięcznik popularny wydawany przez Uniwersytet Warszawski, przy współpracy polskich towarzystw naukowych: matematycznego, fizycznego, astronomicznego i informatycznego. Jest adresowany głównie do studentów, pracowników naukowych i młodzież szkół średnich.

W każdym numerze znajdują się artykuły i ciekawostki z matematyki, informatyki, fizyki i astronomii, a często także z biologii i innych dziedzin nauki. Autorami artykułów są najczęściej naukowcy lub studenci, ale nie brak też wśród nich nauczycieli i uzdolnionych matematycznie uczniów.

Obecnie w piśmie jest kilka stałych działów - np. Mała Delta (skierowana do gimnazjalistów), Domowe eksperymenty fizyczne, Logo- motywy (nauka programowania i artykuły z informatyki), Patrz w niebo (dział poświęcony obserwacjom astronomicznym), Aktualności (bieżące ciekawostki naukowe), Klub 44 (matematyczna i fizyczna liga zadaniowa), zadania (propozycje problemów z matematyki i fizyki do samodzielnego rozwiązania), Deltoid (drobiazgi geometryczne).

Delta jest też organizatorem Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki. á

Od pierwszego numeru do dziś redaktorem naczelnym miesięcznika jest prof. Marek Kordos z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. pomysłodawca Szkoły Matematyki Poglądowej i współzałożyciel Ośrodka Kultury Matematycznej, autor znanego nie tylko studentom podręcznika (dwa wydania) "Wykłady z historii matematyki".

Delta - jak mówi profesor - wydawana jest obecnie - w nakładzie 4 200 egzemplarzy, z czego prawie połowa rozchodzi się w prenumeracie i sprzedaży. Pozostałe egzemplarze są rozdawane podczas różnych imprez popularnonaukowych. Otrzymują je na przykład uczestnicy olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Pięć lat temu, gdy obchodzono 30-lecie pisma, ukazał się w formie książkowej wybór 44 najlepszych artykułów matematycznych zatytułowany "O twierdzeniach i hipotezach. Matematyka według Delty". Kilkanaście lat wcześniej Delta z okazji wydania 150. numeru zamieściła streszczenia swoich 150 najciekawszych tekstów. á W najnowszym, lutowym numerze miesięcznika znajdują się m.in. artykuły o czarnych dziurach, mierzeniu odległości w kosmosie, algorytmie szukania najkrótszej drogi w grafie, konstruowaniu gotyckich okien, tworzeniu ruchomych obrazów, przewidywaniu trzęsień Ziemi. Są też zadania z Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, konkurs zadań astronomicznych, zadania z matematyki i fizyki.

W następnych trzech miesiącach redakcja, oprócz tematów z matematyki poleca szczególnej uwadze czytelników m.in. doniesienia na temat wadliwych obliczeń komputerowych, technik grafiki komputerowej oraz najnowszych na świecie eksperymentów, dotyczących komórek macierzystych.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt

á

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera