Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
15.09.2009 aktualizacja 15.09.2009

Polscy astronomowie obradują w Krakowie

<strong>Od poniedziałku Krakowie trwa XXXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). Podczas inauguracji imprezy ogłoszono laureatów kilku nagród PTA, m.in. Nagrody Młodych, którą w tym roku otrzymał dr Andrzej Baran z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie</strong>. Spotkaniu, które zakończy się w piątek, towarzyszy wiele imprez popularnonaukowych, zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii.

"Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego jest szczególnie istotnym wydarzeniem w polskich obchodach roku astronomii. Ma bardzo ciekawy program naukowy oraz bogatą ofertę imprez popularnonaukowych dla mieszkańców Krakowa i województwa małopolskiego. Udział w zjeździe zgłosiła rekordowa liczba około 170 astronomów" - powiedział prezes PTA, prof. Edwin Wnuk prof. Edwin Wnuk.

Podczas uroczystości otwarcia zjazdu ogłoszono nagrody przyznawane przez PTA. Nagrodę Młodych otrzymał dr Andrzej Baran z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za wybitne badania z zakresu asterosejsmologii. Nagrodę odebrał za niego dyrektor jego instytutu prof. J. Kreiner, gdyż laureat prowadzi właśnie obserwacje na teleskopie poza Polską.

Nagrodę im. Włodzimierza Zonna "za popularyzację wiedzy o Wszechświecie" otrzymały dwie osoby: dr Tomasz Kwast oraz Julian Murzyn. Tomasz Kwast jest związany z obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat 70. jest redaktorem "Delty", popularnonaukowego czasopisma fizyczno-matematyczno-astronomiczno-informatycznego. Jest autorem wielu haseł astronomicznych w wydawnictwach encyklopedycznych, w tym "Słownika szkolnego - astronomia", licznych artykułów popularnonaukowych, a także książek i tłumaczeń.

Julian Murzyn - wójt gminy Wiśniowa (powiat Myślenice, województwo małopolskie), doprowadził do zbudowania obserwatorium astronomicznego na górze Lubomir, w miejscu dawnej stacji obserwacyjnej, zniszczonej w czasie wojny przez Niemców. Obserwatorium jest atrakcją turystyczną i ośrodkiem dydaktycznym, popularyzuje też astronomię.

Podczas Zjazdu wręczono też nagrody w konkursie astronomicznym "Odkryj Swój Wszechświat", w którym można było zgłosić prace w dowolnej formie - obserwacji, fotografii, pracy plastycznej, opracowania multimedialnego, programu komputerowego. Rywalizowano w dwóch kategoriach - do lat dwunastu oraz dla osób starszych. Na konkurs napłynęło 337 prac, w tym 225 plastycznych. Nagroda główna w konkursie to obserwacje astronomiczne w Centrum Astronomii w Toruniu pod okiem zawodowych astronomów. Dodatkowe nagrody to m.in. zaproszenia na piknik astronomiczny i książki.

Spotkanie PTA zainaugurował wykład prof. Ryszarda Wielebińskiego pt. "Nowoczesna astronomia wobec tajemnic Wszechświata". Później rozpoczęły się sesje naukowe, na temat aktywnych jąder galaktyk oraz Obserwatorium AUGER i promieniowania kosmicznego. W kolejnych dniach zostaną przedstawione zagadnienia modelowania numerycznego, kosmologii, zjawisk na Słońcu, instrumentarium i projektów obserwacyjnych polskiej astronomii, małych ciał Układu Słonecznego, radioastronomii, projektów obserwacyjnych na małe teleskopy, sejsmologii gwiazd, projektów H.E.S.S. i MAGIC, pulsarów, misji INTEGRAL oraz astrofizycznych dżetów. CZA

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024