Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.11.2011 aktualizacja 15.11.2011

Prezentacja książki o historii Górnego Śląska

<strong>W Opolu zaprezentowano wydaną przez Dom Współpracy Polsko Niemieckiej książkę &quot;Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu&quot;. </strong>Pisanie i redagowanie tekstów do publikacji zajęło prawie 10 lat. Od 2002 roku nad książką pracowało kilkadziesiąt osób - w tym naukowcy z uniwersytetów w Katowicach i Opolu, czeskiej Opavy i niemieckiego Stuttgartu. Koordynacją całości zajęli się profesorowie: Joachim Bahlcke ze Stuttgartu, Dan Gawrecki z Opavy i Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Kastowicach.

"Trzech koordynatorów, kilkudziesięciu autorów i redaktorów, edytorzy ilustracji, tłumacze. To był olbrzymi zespół ludzi i potrzebna była koordynacja, która by to wszystko scaliła" - powiedział podczas prezentacji książki w Opolu Kaczmarek.

Zaznaczył, że publikacja jest syntezą, tekstem, który daje komplementarną wizję dziejów Górnego Śląska. "Nie było naszym zadaniem - jak w typowych pracach zbiorowych - zebranie tekstów, opatrzenie ich wstępem i powiedzenie, że to jest książka na jakiś temat. Naszym zadaniem - od samego początku - było, żeby ten tekst był zwarty. To też wpływało na dziesięcioletnią pracę nad jego opracowaniem" - tłumaczył Kaczmarek.

"Historia..." jest książką obejmującą szeroko historię i kulturę Górnego Śląska od czasów wczesnego osadnictwa do współczesności. Napisali ją autorzy z trzech krajów - Polski Niemiec i Czech - do których historycznie Górny Śląsk najdłużej należał. Książka nie unika także opisywania konfliktów, jakie istniały w historii regionu.

"Naszym zadaniem nie było napisanie politycznie poprawnej syntezy historii Górnego Śląska, bo wówczas nie miałaby ona żadnych odbiorców. Historia, która nie ma za sobą żywych ludzi, sporu i konfliktu jest martwa i nie wynikają z niej żadne wnioski na przyszłość" - argumentował Kaczmarek.

Podczas prezentacji książki w Opolu polski koordynator projektu mówił, że publikacja jest efektem trzech składowych - polskiego optymizmu, niemieckiej dokładności i czeskiej rzetelności.

"Polski optymizm oznaczał czasem, że +robimy to szybko i po łebkach+, niemiecka dokładność to poprawianie bez końca - czyli +nawet jeśli mamy wersję ostateczną, to trzeba ją jeszcze poprawić+, a czeska rzetelność to przede wszystkim cierpliwość. Taka szwejkowska cecha, że +jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było+, czyli +prędzej czy później wszyscy się poddadzą i książkę uda się wydać+" - wspominał Kaczmarek.

Podkreślił, że przez całe 10 lat pracy nad książką nigdy nie było żadnych nacisków ani sugestii dotyczących tekstu. "Ta publikacja jest efektem wyłącznie pracy autorów i redaktorów, i to oni ponoszą za nią pełną odpowiedzialność" - podsumował koordynator.

PAP - Nauka w Polsce

jsz/ hes/bsz

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024