Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
14.12.2011 aktualizacja 23.01.2018

Album o bocianach - jeszcze przed świętami

Album zawierający 156 zdjęć bocianów, jak również ciekawostki i informacje na temat ich zwyczajów i ochrony, ukaże się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Autor publikacji, przyrodnik Ireneusz Kaługa, od kilkunastu lat zajmuje się badaniami i ochroną tych ptaków.

Zdjęcia są podzielone na sześć działów tematycznych, poświęconych m.in. bocianim migracjom, polowaniom czy zagrożeniom. Fotografie ukazują bociany w nietypowych sytuacjach, np. w trakcie sejmików, pozwalają też zajrzeć do gniazda z sześcioma młodymi czy podpatrzeć rodzica ścielącego przed młodymi "obrus" z siana. Część zdjęć powstała w Izraelu, gdzie bociany zatrzymują się na odpoczynek w drodze do Afryki. Do działów wprowadzają komentarze autora, zawierające np. informacje o akcji liczenia bocianich gniazd.

Badaniami i ochroną ptaków, zwłaszcza bociana białego, Ireneusz Kaługa zajmuje się od kilkunastu lat. Obserwował je już od małego. "Wszystko zaczęło się, kiedy znalazłem bociana ze złamanym skrzydłem. Bardzo starałem się mu pomóc. (...) Tymczasem bocian musiał jeść. Łąki położone w dolinie Starej Rzeki, koło Brzozowa, w gminie Suchożebry, gdzie wówczas mieszkałem, były zalane wodą. Teren aż kipiał od ryb, żab i innych wodnych żyjątek. Ptaka wypuszczałem rano na łąki, by mógł coś przekąsić. Nie chciał on jednak wracać na noc do starego gołębnika, w którym go trzymałem. Dziewięć dni brodziłem, łapiąc na nocleg bociana, któremu się to kompletnie nie podobało" - tak wspomina swoje pierwsze doświadczenia, które z czasem przerodziły się w pasję.

Kaługa wymyślił i zrealizował projekt modernizacji urządzeń energetycznych, na których ginęły bociany. Koordynował też projekty związane z ochroną płomykówki i nietoperzy (w obiektach sakralnych w Polsce), bociana białego i sokoła wędrownego. W roku 2004 był mazowieckim koordynatorem w ramach VI Światowego Cenzusu Gniazd bociana białego. Jest autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych i ponad pół setki popularnonaukowych.

Wstęp do albumu napisał dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Piotr Tryjanowski. "Wraz z przemianami polskiego krajobrazu zmieniają się i bociany. Zamiast starych problemów mają nowe. Żeby żyć trzeba jeść. Żeby mieć następców trzeba się rozmnażać. Wszystko to okupione jest wysiłkiem. Prawdy to ogólne, ważne nie tylko dla boćków, ale dla wszystkich żywych organizmów. U bocianów wysiłek ten potęgują jeszcze, dalekie, pełne przeszkód, wędrówki do Afryki. Ireneusz Kaługa bocianom towarzyszył z aparatem fotograficznym w wielu ważnych chwilach. Mamy dokument i piękno w jednym" - napisał.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/bsz

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024