20.08.2019
PL EN
09.05.2012 aktualizacja 09.05.2012

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego podążą śladami pierwszych egiptologów

Fragment ryciny pochodzącej z dzieła Description de l'Egypte z roku 1810, t. V, pl. 8. Przedstawia płaskowyż Gizy z w połowie zasypanym Sfinksem na tle piramidy Cheopsa. Fragment ryciny pochodzącej z dzieła Description de l'Egypte z roku 1810, t. V, pl. 8. Przedstawia płaskowyż Gizy z w połowie zasypanym Sfinksem na tle piramidy Cheopsa.

Członkowie Koła Naukowego Starożytnego Egiptu „KeMeT” Uniwersytetu Warszawskiego – Łukasz Przewłocki i Ewa Biskupek rozpoczną we wrześniu projekt naukowy, mający na celu odnalezienie i zadokumentowanie wybranych stanowisk archeologicznych ukazanych na XIX - wiecznych rysunkach i opisanych w relacjach pierwszych archeologów.

Członkowie Koła Naukowego Starożytnego Egiptu „KeMeT” Uniwersytetu Warszawskiego – Łukasz Przewłocki i Ewa Biskupek rozpoczną we wrześniu projekt naukowy, mający na celu odnalezienie i zadokumentowanie wybranych stanowisk archeologicznych ukazanych na XIX - wiecznych rysunkach i opisanych w relacjach pierwszych archeologów.

Porównanie ich ze stanem aktualnym może dostarczyć nowych informacji, wzbogacających wiedzę na temat pionierskich badań sprzed ponad 150 lat.

W chwili obecnej trwają prace nad wyszukiwaniem, katalogowaniem i precyzowaniem, które zabytki, głównie budowle, zostaną wybrane do szczegółowych badań.

„Ryciny, które brane są pod uwagę pochodzą z 1. połowy XIX wieku, a ich twórcami są pierwsi europejscy egiptolodzy, m.in. Jean - Francois Champollion, Karl Richard Lepsius, Ippolito Rosellini, a także ok. 200 naukowców i 160 rysowników, którzy brali udział w wyprawie Napoleona do Egiptu” – wyjaśnia Łukasz Przewłocki.

To właśnie ekspedycja Bonapartego była przyczyną powstania ogromnego dzieła Description de l’Egypte. Jest to jedyny, jak na ówczesne czasy, kompletny naukowy opis wielu aspektów starożytnego i nowożytnego Egiptu, który wydano w pierwszej połowie XIX wieku.

„Inną bogatą bazą danych do poznania dziewiętnastowiecznej topografii Egiptu i pozostałości po starożytnej cywilizacji, będzie baza zdjęć udostępniona przez The Griffith Insitute przy University of Oxford, która gromadzi pierwsze fotografie wykonane w Egipcie przez podróżników i archeologów na stanowiskach” – wylicza Przewłocki.

Głównymi punktami na trasie podróży studentów będą takie miejsca jak Aleksandria, Giza, Sakkara, Teby, Dendera oraz Esna, które zostały uwiecznione na dziewiętnastowiecznych rycinach.

Po powrocie do kraju studentów czeka kolejny etap prac – porównywanie i wnikliwe opisywanie zmian, które zaszły na przestrzeni czasu w otoczeniu zabytków i w nich samych.

„Jak wiadomo, ponad 150 lat działalności archeologów, podróżników, mieszkańców tych terenów, a przede wszystkim samych turystów doprowadziło do wielu, często niekorzystnych i nieodwracalnych zmian. Z pomocą komputerowych programów graficznych zestawimy ze sobą ryciny i fotografie, by w bardziej obrazowy sposób ukazać różnice” – dodaje student.

Drugą, równie ważną częścią wyjazdu naukowego do Egiptu będzie prześledzenie podróży po tym kraju hrabiego Michała Tyszkiewicza – znanego w swoich czasach kolekcjonera starożytności.

„Był to pierwszy polski archeolog, który prowadził swoje własne wykopaliska na terenie Egiptu. W „Dzienniku podróży do Nubii i Egiptu (1861 - 1862)” zawarł opis miejsc, które zwiedził i które eksplorował. Efektem jego prac było odnalezienie zabytków, które do dzisiaj zdobią kolekcje m.in. muzeum Luwru, Muzeum Narodowego w Warszawie. Podążenie śladem owego badacza pozwoli na poznanie zmian w topografii, które zaszły od czasu zwiedzania tego kraju przez hrabiego” – wyjaśnia Przewłocki.

Realizatorzy projektu otrzymali dofinansowanie swojego projektu od Rady Konsultacyjnej ds. Studenckiego Ruchu Naukowego UW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ tot/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019