Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
11.05.2012 aktualizacja 11.05.2012

Dziewięć polskich zespołów ponownie wystartuje w Shell Eco-Marathon

SHELL VIA AP IMAGES Evoke Interactive, all uses except external advertising in perpetuity assigned to Shell International Ltd / Evoke Interactive SHELL VIA AP IMAGES Evoke Interactive, all uses except external advertising in perpetuity assigned to Shell International Ltd / Evoke Interactive

Dziewięć zespołów z Polski weźmie udział w 28. edycji konkursu Shell Eco-Marathon 2012, który między 17 a 19 maja odbędzie się w Rotterdamie. Studenci biorący udział w wyścigu muszą zaprojektować i zbudować samochód, który mógłby przejechać maksymalną odległość na minimalnej ilości paliwa.

Dziewięć zespołów z Polski weźmie udział w 28. edycji konkursu Shell Eco-Marathon 2012, który między 17 a 19 maja odbędzie się w Rotterdamie. Studenci biorący udział w wyścigu muszą zaprojektować i zbudować samochód, który mógłby przejechać maksymalną odległość na minimalnej ilości paliwa.

Swoją wiedzę naukową, jak i umiejętności za kierownicą sprawdzi w tym roku ponad 3 tysiące studentów. W wyścigu weźmie udział 227 drużyn z 23 europejskich krajów.

„Z roku na rok projekt Shell Eco - Marathon cieszy się coraz większą popularnością. Z dumą dzielimy się informacjami o silnej reprezentacji Polski, w postaci dziewięciu znakomitych zespołów młodych ludzi” - podkreśla rzecznik prasowy Shell Polska Marek Gawroński.

W tegorocznych zawodach Polskę będzie reprezentowało aż dziewięć zespołów: SKAP 1 - Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej; SiMR Team z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej; Team High Octane z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej; Mietek Team Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej; Elvic Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej; Smart Power reprezentujący Wydział Mechaniczno Technologiczny Politechniki Śląskiej; GP Syrena z Politechniki Gdańskiej; Eco Zone 505 - Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej oraz Green Arrow.

Każdy z pojazdów podczas wyścigu przemierzy dziesięć okrążeń, w czasie krótszym niż 39 minut, ze średnią prędkością 25 km/h. Uczestnicy polegać będą jedynie na zbudowanych przez siebie pojazdach oraz swoich umiejętnościach w sprawnym pokonywaniu zakrętów. Wystartują w dwóch kategoriach: \"prototyp\" i \"pojazd miejski\".

„Po raz pierwszy w historii wyścig zorganizowano na torze ulicznym w Rotterdamie” – powiedział Gawroński. To umożliwi wykorzystanie wiedzy z zakresu wydajności paliw, w warunkach najbliższych codziennej jeździe miejskiej. By efektywnie zmierzyć się z pięcioma zakrętami pod kątem 90 st. uczestnicy będą musieli polegać nie tylko na skonstruowanych przez siebie pojazdach, ale również na swoich umiejętnościach w pokonywaniu zakrętów czy przyspieszaniu.

Shell Eco - Marathon jest jednym z najbardziej innowacyjnych konkursów studenckich odbywających się corocznie w Ameryce, Europie i Azji. \"Legenda głosi, że przed wojną dwóch pracowników Shell założyło się, który z nich zużyje mniej paliwa i to był początek konkursu\" - wyjaśnił Gawroński.

Amerykańska edycja konkursu odbędzie się między 29 marca a 1 kwietnia w Huston, europejska od 17 do 19 maja w Rotterdamie, a azjatycka od 4 do 7 lipca w malezyjskim Kuala Lumpur.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/  bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024