Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
11.05.2012 aktualizacja 11.05.2012

Tusk: Światowe Centrum Słuchu to przykład Polski na miarę XXI w.

PAP © 2012 / Andrzej Hrechorowicz PAP © 2012 / Andrzej Hrechorowicz

Światowe Centrum Słuchu (World Hearing Center - WHC) w Kajetanach pod Warszawą stanowi przykład Polski nowoczesnej na miarę XXI w. - ocenił podczas czwartkowego otwarcia placówki premier Donald Tusk.

"Każdy, kto w Polsce słyszał o Kajetanach, wie, że to symbol najwyższej jakości sprzętu, procedur medycznych oraz zatrudnionych tu ludzi, którzy włożyli w to miejsce swój talent oraz całe swoje serce" - powiedział premier.

Dodał, że Polska może być z nich być dumna. "Nieprzypadkowo jest to światowe centrum, którym można się poszczycić w każdym miejscu globu. Miejsce to nie jest również pomnikiem ani sloganem propagandowym, lecz miejscem gdzie lekarze skutecznie ratują ludziom zdrowie, szczególnie dzieciom" - tłumaczył Tusk.

Przyznał, że chociaż takich miejsc w Polsce przybywa, to wciąż jest ich zbyt mało.

"Polska może stać się wiodącym krajem w profilaktyce i leczeniu zaburzeń słuchu. Dlatego będziemy wspierać ten ośrodek ze środków publicznych. Prowadzone są rozmowy o narodowym programie walki z tymi schorzeniami. Gdy ludzie lepiej się słyszą, lepiej się rozumieją" - dodał premier.

Przypomniał, że w tym roku na służbę zdrowia zostanie przeznaczonych w Polsce ponad 60 mld zł, ale "ten wzrost nakładów na leczenie nie zawsze idzie w parze z odczuwaną satysfakcją. Tymczasem w Kajetanach pieniądze przekładają się na większe zadowolenie pacjentów".

Jak powiedział jego pomysłodawca i założyciel prof. Henryk Skarżyński, "każdego z nas dotknie kiedyś pogorszenie słuchu, ale prawie każdemu można pomóc, żeby lepiej słyszał". Poinformował, że koszt budowy światowego centrum wyniósł 123 mln zł, z czego 70 proc. pochodziło ze środków unijnych.

Jest to - jego zdaniem - pierwsza tego typu placówka na skalę międzynarodową. „Będzie zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, jak i centrum naukowo-szkoleniowym” – podkreślił Skarżyński.

Światowe Centrum Słuchu powstało na bazie resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który utworzono w 1996 r. w Warszawie. W 2003 r. już w nowej siedzibie w Kajetanach powstało przy nim Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy.

Placówka wyposażona jest w unikatową aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem dydaktycznym, naukowym i wdrożeniowym umożliwiającym szkolenia specjalistów z całego świata z obszaru kilku działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii.

Nowy czteropoziomowy budynek pomieści wyposażone w specjalistyczną aparaturę badawczą pracownie do badań klinicznych i naukowych, izbę przyjęć i blok operacyjny wraz z oddziałem pooperacyjnym i szpitalnym, laboratorium, centrum treningu operacyjnego oraz multimedialne centra konferencyjne.

Będą się w nim szkolić specjaliści, jak również rodziny pacjentów i ich otoczenie, które powinno być przygotowane do współpracy w całym procesie terapii.

Prof. Henryk Skarżyński od 2011 r. jest konsultantem krajowym w dziedzinie otorynolaryngologii. W 1992 r. opracował i wdrożył po raz pierwszy w Polsce leczenie całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. W 1998 r. wszczepił implanty do pnia mózgu u osób z całkowitą głuchotą i zmianami nowotworowymi. Po raz pierwszy w świecie dokonał obustronnego wszczepienia implantu do pnia mózgu.

W 2002 r. opracował i wdrożył pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a w 2004 r. zoperował pierwsze na świecie dziecko z takim uszkodzeniem słuchu. Przeprowadził wiele operacji pokazowych i szkoleń za granicą.

W 1998 r. w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu wprowadzono badania przesiewowe wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt. W 1999 roku zastosowano oryginalny w skali światowej program powszechnych badań słuchu, mowy i wzroku przez internet.

W Kajetanach codzienne operowanych jest 35-40 pacjentów, udzielanych jest 170 tys. konsultacji rocznie.

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ jjj/ tot/ bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024