Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
14.05.2012 aktualizacja 14.05.2012

Doktorat h.c. UMK dla prof. Andrzeja Bogusławskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wybitny językoznawca, prof. Andrzej Bogusławski, zostanie wyróżniony na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu tytułem doktora honoris causa. Uroczystość odbędzie 16 maja.

Wybitny językoznawca, prof. Andrzej Bogusławski, zostanie wyróżniony na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu tytułem doktora honoris causa. Uroczystość odbędzie 16 maja.

Prof. Bogusławski pracuje na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest uznanym autorytetem w zakresie teorii języka i metodologii badań językoznawczych. Jego dorobek obejmuje liczne dziedziny lingwistyki, a także pogranicze nauk humanistycznych. Bogusławski bada przede wszystkim języki indoeuropejskie, w szczególności słowiańskie.

Jak poinformował UMK w przesłanym PAP komunikacie, Bogusławski jest autorem ponad 400 prac naukowych, a także wydawanego już dziewięciokrotnie „Słownika polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego”. Prof. Andrzej Bogusławski stworzył podstawy metodologiczne nowoczesnej leksykografii synchronicznej. Jak komentowali przedstawiciele UMK, jest to jedno z największych osiągnięć współczesnej lingwistyki ostatniego dziesięciolecia.

Jak napisano w komunikacie, Bogusławski już w latach sześćdziesiątych przedstawił oryginalną teorię semantyczną postulującą wyjaśnianie wyrażeń języków naturalnych za pomocą metajęzyka zbudowanego z jednostek elementarnych. Poza tym badacz zbudował teorię gramatyki operacyjnej, która miała fundamentalne znaczenie metodologiczne do ustalania linii pomiędzy poziomem jednostek języka a poziomem konstrukcji składniowych, a także dla wyznaczania granic podstawowych dziedzin współczesnego językoznawstwa wewnętrznego. Teoria ta stała się punktem wyjścia oryginalnej koncepcji jednostek języka, która od blisko 20 lat jest stosowana w badaniach empirycznych przez wielu językoznawców.

Andrzej Bogusławski urodził się w 1931 r. w Warszawie, studiował filologię słowiańską w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jest zatrudniony od 1951 r. Jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN i Komitetu Językoznawstwa PAN oraz członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności.

Badacz ma ogromny dorobek naukowy w zakresie: semantyki, leksykologii, leksykografii, pragmatyki, składni, fleksji, słowotwórstwa, fonologii, filozofii języka, teorii tekstu, teorii przekładu, semiotyki, teorii literatury.

"Nie sposób przecenić wpływu profesora na kształtowanie toruńskich kadr naukowych. Instytut Języka Polskiego UMK jest obecnie jednym z najbardziej liczących się w Polsce ośrodków badań semantycznych, a został w zasadniczej mierze ukształtowany pod wpływem myśli naukowej prof. Bogusławskiego" - czytamy w komunikacie UMK.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024