NASA ma nowy sposób na wykrywanie osteoporozy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA znaleźli nowy sposób na wykrywanie osteoporozy w jej najwcześniejszych stadiach - informuje pismo "PNAS".

Obecnie zanik kostny może przebiegać niezauważony przez wiele lat i być rozpoznawany dopiero wówczas, gdy dojdzie już do złamania.

Nowy test został opracowany przez zespół prof. Ariela Anbara z Arizona State University z myślą o astronautach przebywających w stanie nieważkości. Wykrywa w moczu ślady pochodzącego z kości wapnia i pozwala przeanalizować, jakie izotopy wapnia są wydalane. Na tej podstawie można określić, czy przeważa proces zaniku kości.

Aby wypróbować metodę, naukowcy przeprowadzili badania tuzina zdrowych ochotników, którzy spędzili w łóżku 30 dni. Przedłużające się przebywanie w pozycji leżącej przyczynia się do zaniku kostnego.

Już po tygodniu leżenia analiza moczu nową metodą wykryła objawy zaniku kostnego. Dotychczas stosowane techniki, jak absorpcjometria podwójnej energii (DXA) nie są w stanie ujawnić tak wczesnych zmian. Ponadto nowa technika bezpośrednio mierzy zanik kostny, a nie - jak inne eksperymentalne metody - pośrednie parametry dotyczące np. poziomu białek we krwi.

W dalszej kolejności zostaną przebadane osoby z chorobami kości, co powinno otworzyć drogę do zastosowań klinicznych. Oprócz osteoporozy można by wykrywać na przykład przerzuty nowotworów do kości.(PAP)

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera