Francuski chemik prof. Coqueret doktorem h.c. UMCS

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

20 czerwca prof. Xavier Coqueret, francuski specjalista w zakresie chemii organicznej i makrocząsteczek otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.

Profesor Xavier Coqueret (ur. w 1956 r.) jest dyrektorem Laboratorium Chemii Molekularnej na Universite de Reims Champagne-Ardenne (URCA). Jest światowej klasy specjalistą w zakresie chemii organicznej i makrocząsteczek. Szczególną uwagę prof. Coqueret poświęcił zagadnieniom fotochemii polimerów, a zwłaszcza kwestii reaktywności sfunkcjonalizowanych makrocząsteczek.

UMCS poprzez nadanie chemikowi tytułu doktora honoris causa chce m.in. docenić jego dorobek naukowy, a także współpracę z uczelnią.

Współpraca między Wydziałem Chemii UMCS a Xavierem Coqueretem trwa już od dwóch dekad. Naukowiec współpracuje z uczelnią zwłaszcza w zakresie chemii polimerów. Francuski chemik wielokrotnie prezentował w Lublinie wyniki swoich badań na wykładach dla studentów i pracowników.

"Laboratorium w Reims, którym (Coqueret - PAP) kieruje, jest zawsze otwarte dla studentów, doktorantów oraz pracowników UMCS. W latach 2000–2011 kilkumiesięczne staże naukowe w laboratorium profesora odbyło 15 studentów Wydziału Chemii UMCS" - poinformowała lubelska uczelnia.

Dzięki staraniom francuskiego badacza zespoły naukowe Wydziału Chemii UMCS zostały włączone do realizacji badań w ramach projektów, realizowanych wspólnie z największą europejską korporacją sektora technologii kosmicznych, firmą ASTRIUM SAS.

W 2007 r. Xavier Coqueret został już wyróżniony godnością Honorowego Profesora UMCS.

Uroczystość nadania badaczowi tytułu doktora honoris causa odbędzie się 20 czerwca, o godz. 13 w Auli na Wydziale Chemii UMCS Collegium Chemicum.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera