Historia i kultura

W Poznaniu otwarto ekspozycję „EXPERI-TUM. Ostrów Tumski. W nurcie historii”

Otwarcie wystawy w towarzystwie prezydenta Miasta Poznania - Ryszarda Grobelnego, fot. CTK TRAKT
Otwarcie wystawy w towarzystwie prezydenta Miasta Poznania - Ryszarda Grobelnego, fot. CTK TRAKT

Do końca września na Placu Katedralnym poznańskiego Ostrowa Tumskiego można bezpłatnie zapoznać się z plenerową wystawą prezentującą w nowatorski sposób symbolikę tego miejsca – kolebki polskiej państwowości.

Łacińskie słowo „experitur” oznacza „doświadczanie”. Zachęcamy do doświadczenia niezwykłego spotkania z historią na Ostrowie Tumskim – informują organizatorzy przedsięwzięcia.

To interaktywna wystawa, której aranżacja przestrzenna nawiązuje do nurtu rzecznego. Jako „nurt dziejów” ukazano związki historii i kultury lokalnej z europejską, skupione w kilku blokach tematycznych: dyplomatycznym, handlowym, kulturalnym i naukowym. Na wystawie dyżurują wolontariusze, którzy oprowadzają po instalacji. Zastosowano również nowoczesne multimedia – QR kody. Dzięki bezpłatnie udostępnionemu internetowi możliwe jest zgłębienie wiedzy.

Jak informują organizatorzy, walorem ekspozycji jest część stworzona z myślą o rodzinach z dziećmi. Tworzy ją puzzlowa układanka pozwalająca poznać średniowieczną historię grodu, jego mieszkańców i tradycje, jak również gra w bierki i kości.

Finisaż ekspozycji odbędzie się we wrześniu podczas VII Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Atrakcje przygotowano w wersji polskiej i angielskiej.

Za koncepcję i koordynację merytoryczną przedsięwzięcia odpowiada Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Autorem ekspozycji jest Krzysztof Lang - Maksa. Pracownia projektowa. Sp. z o.o.

Projekt współfinansowany jest ze środków POiG Działanie 6.4. i stanowi zapowiedź realizowanej inwestycji Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera