08.07.2020
PL EN
30.06.2012 aktualizacja 30.06.2012

Lasy Państwowe przekażą osiem milionów złotych parkom narodowym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lasy Państwowe przekażą 14 parkom narodowym osiem milionów złotych na gospodarkę leśną i badania naukowe - poinformował resort środowiska. To pierwsza tak wysoka pomoc udzielona parkom narodowym przez Lasy Państwowe.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska, pieniądze zostaną uruchomione 3 lipca; będą pochodzić z utworzonego przez Lasy Państwowe funduszu leśnego.

Resort poinformował, że o dofinansowanie wystąpiło 14 parków narodowych: Białowieski, Bieszczadzki, Bory Tucholskie, Drawieński, Gorczański, Gór Stołowych, Kampinoski, Karkonoski, Magurski, Pieniński, Roztoczański, Słowiński, Wielkopolski i Wigierski.

Parki będą mogły przeznaczyć te pieniądze na finansowanie zadań ochronnych w ekosystemach leśnych i na badania naukowe, które przyczynią się do dalszego rozpoznania zasobów i procesów przyrodniczych.

"Z pewnością ilość środków finansowych w tym roku będzie wzrastać wraz z rozpatrywaniem kolejnych wniosków" - zapewnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak.

W zeszłym roku Lasy Państwowe przekazały parkom narodowym 300 tys. zł.

Pieniądze z funduszu leśnego trafiają głównie do nadleśnictw na zadania związane z gospodarką leśną. Środki tam gromadzone przeznaczane są także m.in. na badania naukowe, infrastrukturę niezbędną do prowadzenia gospodarki leśnej, plany urządzenia lasów czy prognozowanie rozwoju zasobów drzewnych.

Od 1 stycznia 2012 r. parki narodowe stały się osobami prawnymi. Prowadzą samodzielną gospodarkę finansową. W Polsce są 23 parki narodowe.

PAP - Nauka w Polsce

mick/ pad/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020