17.12.2018
PL EN
08.07.2012 aktualizacja 08.07.2012

Bakteryjna pasta do zębów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pasty do zębów, płyny do płukania ust czy preparaty do czyszczenia protez z dodatkiem enzymu wytwarzanego przez bakterie Bacillus licheniformis mogą lepiej chronić zęby przed próchnicą - informuje serwis "BBC News/Health".

Naukowcy z Newcastle University prowadzili badania nad bakterią Bacillus licheniformis, mając nadzieję na opracowanie sposobu czyszczenia kadłubów statków. Wydaje się jednak, że bakteria ta potrafi również chronić obszary pomiędzy zębami- gdzie pomimo szczotkowania może się tworzyć płytka nazębna.

Badania laboratoryjne sugerują, że wytwarzany przez te mikroorganizmy enzym penetruje płytkę nazębną, usuwając z niej należące do różnych gatunków bakterie, które powodują próchnicę.

Tradycyjne pasty ułatwiają mechaniczne usuwanie płytki nazębnej, co jednak nie zawsze jest skuteczne. Nawet najstaranniej szczotkujące zęby osoby mogą mieć ogniska próchnicy. Enzym mógłby się okazać skuteczniejszy, usuwając nie tyle płytkę, co szkodliwe bakterie w rodzaju Streptococcus mutans. Na razie naukowcy chcą sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo metody.(PAP)

pmw/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2018