Rozstrzygnięto konkurs na projekt opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rozstrzygnięto konkurs na projekt opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kompleks, w skład którego wejdą cztery budynki, powstanie na planie krzyża. Jury konkursu architektonicznego wybrało w czwartek ofertę katowickiej firmy Jojko+Nawrocki Architekci.

Pracownia Jojko+Nawrocki Architekci z Katowic dostanie 40 tys. zł i zaproszenie do przygotowania projektu realizacji opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kilkuosobowe jury, w skład którego weszli m.in. znani architekci i samorządowcy, po dwudniowych obradach uznało propozycję pracowni z Katowic za najbardziej „czytelną i adekwatną do zadanego tematu”.

Członek jury, architekt Marcin Sadowski z warszawskiej pracowni JEMS Architekci uzasadniając wybór zwycięskiej pracy wśród atutów projektu wymienił: „jednorodną konstrukcję i formę”, „świadome użycie materiałów” oraz „silną formę” budynku, który dzięki niej może konkurować z otoczeniem. Dodał też, że projekt uwzględnia „przestrzeń centralną sprzyjającą spotkaniom i wytworzeniu kreatywnej atmosfery”.

W skład kompleksu Parku Naukowo-Technologicznego wejdą m.in.: inkubator, budynek laboratoryjno-doświadczalny, budynek badań naukowych i budynek dla firm wysokich technologii. Całość ma zajmować ok. 7 tys. m kw. W kompleksie znajdą się m.in. biura, hala przemysłowa oraz laboratoria.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zapowiedział, że jeszcze w tym roku powinien być gotowy projekt techniczny pierwszych dwóch budynków. Rozpoczęcie budowy Parku Naukowo-Technologicznego Zembaczyński przewidział w przyszłym roku.

Zembaczyński chciałby w przyszłości zapraszać do opolskiego Parku wybitnych absolwentów automatyki i robotyki Politechniki Opolskiej. „Będziemy się nimi opiekowali, nawet do 5 lat dopłacali stopniowo zmniejszaną kwotę do czynszu i +nosili na rękach+, by tworzyli tu innowacyjne prototypy urządzeń, które znajdą zastosowanie w przemyśle czy gospodarce” - powiedział.

Dodał, że gmina Opole kilka dni temu powołała spółkę, która będzie kierować Parkiem; zamierza ją rozszerzać o udziałowców. „Jesteśmy otwarci na udział w niej urzędu marszałkowskiego, a także przedsiębiorców polskich i zagranicznych. Powołamy też radę naukową Parku. Wyścig o nowoczesne technologie w Opolu zatem się rozpoczął” - powiedział Zembaczyński.

Park Naukowo-Technologiczny stanie w Opolu na ul. Wrocławskiej, przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, z którego budową, rozpoczętą przez włoską firmę, miasto się boryka. Włoski wykonawca w trakcie realizacji inwestycji ogłosił upadłość.

Budowa Parku Naukowo-Technologicznego ma przebiegać w trzech etapach. Najpierw mają powstać dwa z czterech niezależnych budynków. W kolejnych etapach mają być dobudowane m.in. dwa następne. Jak powiedział PAP Zembaczyński, cała inwestycja ma kosztować 32 mln zł.

Na rozstrzygnięty w czwartek konkurs architektoniczny na projekt Parku Naukowo-Technologicznego wpłynęło 46 prac. Jury przyznało też drugą i trzecią nagrodę oraz trzy wyróżnienia.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ pad/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. R ektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera