Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
16.07.2012 aktualizacja 16.07.2012

Białystok - Oblegane budownictwo, bezpieczeństwo narodowe i medycyna

Antonio Gravante - Fotolia Antonio Gravante - Fotolia / Antonio Gravante - Fotolia Antonio Gravante - Fotolia /

Budownictwo, bezpieczeństwo narodowe i studia lekarskie - to najbardziej oblegane kierunki studiów na największych publicznych wyższych uczelniach w Białymstoku - wynika z kończącej się rekrutacji na nowy rok akademicki.

Aż 23 kandydatów walczy o jeden indeks na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Prawie 25 osób natomiast przypada na miejsce na studiach lekarsko-dentystycznych - poinformowała PAP Hanna Sarosiek z Biura Promocji i Rekrutacji Uniwersytetu Medycznego.

Rekrutacja potrwa do końca września. Na uczelni jest jeszcze 11 innych kierunków, np. "dietetyka", "elektroradiologia", "fizjoterapia", "techniki dentystyczne", "kosmetologia". Nowością są unikalne w skali kraju stacjonarne studia II stopnia na kierunku "logopedia z fonoaudiologią".

Uniwersytet Medyczny kształci na kierunku lekarskim również w języku angielskim. To płatne studia, na które zapisują się głównie studenci z zagranicy, przede wszystkim ze Skandynawii - poinformował PAP Adam Kiełpiński z Uniwersytetu Medycznego. Od nowego roku akademickiego takie studia ma szanse zacząć 50 studentów. Prawie wszystkie miejsca są już zajęte. Studiowaniem po angielsku są zainteresowani głównie Norwegowie i Szwedzi. Rok nauki kosztuje 9,5 tys. euro, opłata rekrutacyjna 500 euro, dodatkowe 450 euro to koszt obowiązkowego kursu, który odbędzie się we wrześniu. Każdy kolejny rok nauki to koszt 9 tys. euro.

Na Politechnice Białostockiej, która jest największą publiczną uczelnią techniczną w regionie, od lat największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak "budownictwo", "gospodarka przestrzenna", "logistyka", "zarządzanie i inżynieria produkcji" oraz "mechanika i budowa maszyn" - poinformowała Agnieszka Halicka z tej uczelni.

Łącznie na 24 kierunki studiów na Politechnice zarejestrowało się ponad 9,7 tys. osób chętnych do studiowania. Zakwalifikowano 2,6 tys. z nich. Najwięcej chętnych - 1 tys. osób walczy o 210 miejsc na kierunku "budownictwo". Na "gospodarce przestrzennej" chce studiować 986 osób (10 osób na jedno miejsce), na "logistyce" 864 osoby - miejsc jest 120. Listy osób przyjętych na pierwszy rok studiów będą wywieszone 24 lipca. Wtedy będzie wiadomo ile zostanie wolnych miejsc.

Na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB) na blisko 2,5 tys. miejsc było 7,6 tys. kandydatów - poinformowała PAP prorektor ds. dydaktycznych i studenckich tej uczelni dr hab. Elżbieta Awramiuk.

Z zakończonej rekrutacji wynika, że tegorocznym hitem okazało się "bezpieczeństwo narodowe", które od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować na studiach stacjonarnych. Tutaj na 50 miejsc było 660 kandydatów.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się "filologia angielska stosowana z hiszpańskim", gdzie o jedno miejsce ubiegało się 11 kandydatów, a studia może rozpocząć 30 osób. Kolejny kierunek to "kulturoznawstwo" z limitem 30 miejsc, gdzie o jedno ubiegało się siedmiu kandydatów.

Awramiuk powiedziała też, że jak co roku wielu chętnych było na "prawo", "ekonomię" i "pedagogikę".

Nową propozycją dydaktyczną był w tym roku kierunek "biologia z geografią". Jednak - jak zauważyła Awramiuk - rekrutacja się nie powiodła, na 30 przygotowanych miejsc, chętnych było jedynie 20 osób.

Prorektor powiedziała też, że obecnie kandydaci składają dokumenty, a dokładne dane z rekrutacji będą znane pod koniec lipca. Wtedy też będzie wiadomo, na których kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

UwB nie prowadzi żadnych kierunków w językach obcych, jedynie możliwe jest uczęszczanie na pojedyncze zajęcia w językach obcych, takie prowadzone są m.in. na "prawie". Uczelnia nie ma też w swojej ofercie studiowania przez internet. (PAP)

kow/ swi/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024