Żurawie stoczniowe muszą być bezpieczne

Nad matematycznym modelem żurawia pokładowego zabudowanego na jednostkach pływających pracuje Jerzy Krukowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Badacz pracujący pod kierunkiem prof. Akademii Techniczno-Humanistycznej dr. hab. inż. Andrzeja Maczyńskiego otrzymał stypendium w III edycji programu Innodoktorant.

\"Wyniki badań, dzięki współpracy z przemysłem, będą gotowe do wdrożenia w branży morskiej, stoczniowej, wydobywczej. Region Województwa Pomorskiego posiada bardzo mocne tradycje w wymienionych sektorach przemysłu. Jest to szansa na ponowny rozwój branży stoczniowej w Województwie Pomorskim\" - zapewnia Jerzy Krukowski.

Jego zdaniem, stwarza to duże szanse na powstanie nowych miejsc pracy oraz nowej gałęzi gospodarki, jaką jest projektowanie i produkcja wąsko wyspecjalizowanych urządzeń dla szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego tj. żurawi ogólnego przeznaczenia dla instalacji morskich i lądowych.

Żurawie, czyli urządzenia przeładunkowe, są stosowane m.in. w eksploatacji morskich rurociągów na polach naftowych i gazowych.

Odbiorcami badań mogą być również ośrodki badawczo – rozwojowe. Zdaniem innodoktoranta, wyniki badań przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa biernego użytkowania żurawi typu offshore. \"Wszystko to po to, aby chronić zdrowie i życie ludzi oraz środowisko\" - tłumaczy stypendysta pomorskiego programu wspierania innowacyjnych badań młodych naukowców.

Innodoktorant zweryfikował swoje badania z obiektami rzeczywistymi poprzez szeroką współpracę z morskim przemysłem wydobywczym. Wyniki jego pracy posłużą do weryfikacji obliczeniowej kolumnowych żurawi typu offshore, zwiększając bezpieczeństwo pracy urządzeń z tej grupy.

Do opisu dynamiki żurawia badacz użył Metody Sztywnych Elementów Skończonych (MES). Twórcami MES byli polscy naukowcy. Jednym z pierwszych, który ją zastosował i przyczynił się do jej rozwoju był inżynier i matematyk, członek PAN, Olgierd Zienkiewicz. Za jej pomocą bada się w mechanice komputerowej wytrzymałość konstrukcji, symuluje odkształcenia, naprężenia, przemieszczenia, przepływ ciepła lub przepływ cieczy. Bada się również dynamikę, kinematykę i statykę maszyn, jak również oddziaływania elektrostatyczne, magnetostatyczne i elektromagnetyczne. Technika komputerowa pozwala współcześnie na rozwiązywanie zagadnień w przestrzeni trójwymiarowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

  •  09.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda na wydarzeniu "Startupy w Pałacu. Innowacje w rolnictwie" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 9 bm. Wydarzenie ma na celu ukazanie roli startupów w procesie tworzenia innowacji dla sektora rolno–spożywczego. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydent Andrzej Duda spotkał się z twórcami rolniczych start-upów

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera