Jak polubić łosia? Zastanowią się nad tym uczeni w Białowieży

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Co wpływa na populację łosia na świecie? Co zrobić by lokalne społeczności polubiły łosie w swoim sąsiedztwie i jak zmniejszać straty powodowane przez te ssaki? O tym będą debatowali uczeni, podczas VII Międzynarodowego Sympozjum Ekologii Łosia. Odbędzie się ono w Białowieży między 6 a 10 sierpnia.

W konferencji weźmie udział 170 badaczy z 12 krajów. Tematyka sympozjum obejmie między innymi lokalne i globalne zmiany środowiskowe, które wpływają na populację łosia na świecie.

Specjaliści z różnych krajów spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak udoskonalać działania prewencyjne i system kompensacji szkód oraz zwiększać społeczną akceptację gatunku.

„Fragmentacja środowiska, utrata bioróżnorodności, zmiany klimatu mogą mieć poważne konsekwencje dla tego gatunku. Istnieje zatem potrzeba identyfikacji i monitorowania potencjalnych źródeł zagrożeń oraz przedstawienie propozycji działań ochronnych. Z drugiej strony wzrastająca liczba łosi może powodować konflikty z leśnictwem i rolnictwem” – poinformowała Anna Nestoruk z Polskiej Akademii Nauk.

Organizatorem sympozjum jest Instytut Biologii Ssaków PAN we współpracy z Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem w Białymstoku, Białowieskim Parkiem Narodowym oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 7,5 tys. łosi. Żyją głównie we wschodniej Polsce. Najwięcej łosi jest w Podlaskiem. W Biebrzańskim Parku Narodowym jest ich około 600, a w sąsiedniej Puszczy Augustowskiej - ok. 500.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera