27.04.2024
PL EN
03.08.2012 aktualizacja 03.08.2012

Sukces matematyków z UW i UJ na międzynarodowych zawodach

Młodzi matematycy z Uniwersytetów: Warszawskiego i Jagiellońskiego znaleźli się w czołówce międzynarodowych zawodów matematycznych, które obyły się w Bułgarii - poinformował na swojej stronie internetowej resort nauki.

Jak podało ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, International Mathematics Competition for University Students - IMC zakończyły się 1 sierpnia w bułgarskim Błagojewgradzie, a Polacy triumfowali zarówno w klasyfikacji indywidualnej - student UW Tomasz Kociumaka zajął w niej drugie miejsce, jak i w klasyfikacji zespołowej - team z UW zajęła w niej drugie miejsce. To najlepsze wyniki polskich studentów w tych prestiżowych zawodach od początku naszych startów w 1996 roku.

W zawodach - poinformowało MNiSW - brało udział aż 316 studentów z ponad 80 uczelni z Europy, Azji obu Ameryki i Afryki. Były to zawody indywidualne, ale nieoficjalnie sklasyfikowano też reprezentacje uniwersytetów. Uczestnicy rozwiązywali 10 zadań, po pięć każdego dnia zawodów. Za prawidłowy wynik można było otrzymać 10 punktów. Najtrudniejsze okazało się ostatnie zadanie z drugiego dnia konkursu – nie poradził sobie z nim żaden z zawodników.

Nagrody pierwszego stopnia otrzymali reprezentanci UW: Tomasz Kociumaka (2. miejsce w klasyfikacji indywidualnej), Michał Miśkiewicz, Jakub Oćwieja i Damian Orlef. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał również Jakub Konieczny z UJ. Poza tym studenci UJ zdobyli dwie nagrody II stopnia i jedną trzeciego stopnia.

W klasyfikacji zespołowej zwyciężyli studenci z Moskwy. Tuż za nimi na podium stanęli studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzi matematycy z UJ uplasowali się na 10. miejscu.