Artyści i ich dzieła na wizualizacjach studentów UMCS

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Nowoczesne narzędzia informatyczne mogą pomagać w wizualizacji danych i zauważaniu pewnych istotnych trendów. Studenci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w ramach projektu "Wizualizacja sztuki" wykorzystali te narzędzia w analizie twórczości sławnych artystów.

W ramach prac studentów powstały m.in. analiza nastroju Vincenta van Gogha, przeprowadzona na podstawie jego listów, wykresy przedstawiające tematykę piosenek Toma Waitsa, czy chmury słów najczęściej występujących w wierszach Piotra Szmitkego.

Młodzi badacze próbowali też pokazać, czy temat samotności na obrazach amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera wiąże się z liczbą postaci, które pojawiają się na obrazach tego artysty, a także tworzyli wykresy ilustrujące rodzaj dzieł sztuki tworzonych przez Andy\'ego Warhola.

W ramach projektu powstawały również analizy popularności poszczególnych artystów i ich dzieł na przestrzeni dekad czy nawet wieków. Tworzono również interaktywne linie życia artystów, na których umieszczone zostały m.in. najważniejsze ich dzieła. Studenci o wybranych przez siebie artystach prowadzili też blogi.

Na stronie projektu można przeczytać, że został on zainspirowany badaniami z pogranicza nauk humanistycznych i nowych mediów określanych jako humanistyka cyfrowa, analityka kulturowa lub kulturonomika.

Zasadniczym założeniem prac była analiza dużych ilości danych kulturowych z użyciem metod z pogranicza badań statystycznych i jakościowych oraz oprogramowania komputerowego i aplikacji sieciowych. Wizualizacje danych wykorzystywane były jako element metody badawczej.

"Celem przedsięwzięcia miało być pokazanie nowych możliwości, jakie daje naukom humanistycznym wykorzystanie w badaniach nad sztuką i kulturą narzędzi cyfrowych i sieciowych aplikacji służących do wizualizowania danych" - zaznaczono na stronie internetowej "Wizualizacja sztuki".

Projekt powstał na zajęciach z przedmiotu "Multimedia" prowadzonych przez Radosława Bombę. Zajęcia zrealizowane zostały w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie na III roku studiów licencjackich i na I studiów magisterskich.

Grupy studentów wykorzystały do swoich analiz m.in. aplikacje do wizualizacji tekstu, trendów kulturowych czy innych danych. Studenci korzystali również z map, narzędzi do analiz formalnych i badania stylu artysty. Dopełnieniem były wizualizacje stworzone samodzielnie przez studentów.

Prace dostępne są na stronie: http://wizualizacjasztuki.umcs.lublin.pl/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera