Historia i kultura

Ekspozycja „Odkrywcy dawnej Warszawy” w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy

PAP/EPA © 2012 / Andrzej Rybczyński
PAP/EPA © 2012 / Andrzej Rybczyński

Czy plac Zamkowy zawsze był placem? Kto znalazł skarb monet w staromiejskich piwnicach? Jak wyglądała praca archeologa w czasach PRL-u? Odpowiedzi na te pytania i inne ciekawostki można znaleźć na wystawie poświęconej dziejom badań archeologicznych w Warszawie oraz związanym z nimi wybitnym postaciami. Wśród nich są archeolodzy, historycy i architekci, których pasją było odkrywanie przeszłości miasta.

Na wystawie nie brakuje ciekawostek z życia archeologów oraz niespotykanych zdjęć ukazanych w nowatorskiej oprawie graficznej.

„Przypadkowe odkrycia w połowie XIX wieku rozbudziły zainteresowanie ukrytą w ziemi historią. Wtedy to w Warszawie zaczęło się kształtować środowisko miłośników starożytności, skupionych wokół Erazma Majewskiego, wypracowujących podstawy archeologii pradziejowej” – czytamy w komunikacie muzeum.

Jednak najszersze możliwości zbadania przeszłości miasta otworzyła jego powojenna odbudowa. Tadeusz Żurowski podjął pionierskie prace archeologiczne przy budowie Trasy WZ. Natomiast z inicjatywy Stanisława Żaryna powołano interdyscyplinarną Komisję Badań Dawnej Warszawy, która tworzyła metodykę archeologii historycznej w czasie odbudowy warszawskiej Starówki.

Kolejne wyzwanie dla archeologów, które również ukazano na wystawie, stanowiła odbudowa Zamku Królewskiego. Zaprezentowano prace Aleksandry Świechowskiej walczącej o zachowane w ziemi pamiątek przeszłości.

„Również dziś wciąż odkrywamy nowe tajemnice Warszawy podczas wykopalisk w ważnych dla warszawiaków miejscach takich jak Wilanów, Pałac Saski, dawny Ratusz lub piwnice Starego Miasta. Większość tego, co wiemy o historii i życiu codziennym najdawniejszej Warszawy zawdzięczamy ludziom, dzięki którym dzieje stolicy były odkrywane w trakcie badań archeologicznych” – informują muzealnicy.

Wystawa została przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Historycznego m.st Warszawy. Kuratorkami są Julia Głogowska i Karolina Blusiewicz. Ekspozycja będzie czynna w Muzeum Woli – Oddziale Muzeum Historycznego m. st. Warszawy do 4 listopada.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera