21.07.2019
PL EN
20.08.2012 aktualizacja 20.08.2012

Ekspozycja „Odkrywcy dawnej Warszawy” w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy

PAP/EPA © 2012 / Andrzej Rybczyński PAP/EPA © 2012 / Andrzej Rybczyński

Czy plac Zamkowy zawsze był placem? Kto znalazł skarb monet w staromiejskich piwnicach? Jak wyglądała praca archeologa w czasach PRL-u? Odpowiedzi na te pytania i inne ciekawostki można znaleźć na wystawie poświęconej dziejom badań archeologicznych w Warszawie oraz związanym z nimi wybitnym postaciami. Wśród nich są archeolodzy, historycy i architekci, których pasją było odkrywanie przeszłości miasta.

Na wystawie nie brakuje ciekawostek z życia archeologów oraz niespotykanych zdjęć ukazanych w nowatorskiej oprawie graficznej.

„Przypadkowe odkrycia w połowie XIX wieku rozbudziły zainteresowanie ukrytą w ziemi historią. Wtedy to w Warszawie zaczęło się kształtować środowisko miłośników starożytności, skupionych wokół Erazma Majewskiego, wypracowujących podstawy archeologii pradziejowej” – czytamy w komunikacie muzeum.

Jednak najszersze możliwości zbadania przeszłości miasta otworzyła jego powojenna odbudowa. Tadeusz Żurowski podjął pionierskie prace archeologiczne przy budowie Trasy WZ. Natomiast z inicjatywy Stanisława Żaryna powołano interdyscyplinarną Komisję Badań Dawnej Warszawy, która tworzyła metodykę archeologii historycznej w czasie odbudowy warszawskiej Starówki.

Kolejne wyzwanie dla archeologów, które również ukazano na wystawie, stanowiła odbudowa Zamku Królewskiego. Zaprezentowano prace Aleksandry Świechowskiej walczącej o zachowane w ziemi pamiątek przeszłości.

„Również dziś wciąż odkrywamy nowe tajemnice Warszawy podczas wykopalisk w ważnych dla warszawiaków miejscach takich jak Wilanów, Pałac Saski, dawny Ratusz lub piwnice Starego Miasta. Większość tego, co wiemy o historii i życiu codziennym najdawniejszej Warszawy zawdzięczamy ludziom, dzięki którym dzieje stolicy były odkrywane w trakcie badań archeologicznych” – informują muzealnicy.

Wystawa została przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Historycznego m.st Warszawy. Kuratorkami są Julia Głogowska i Karolina Blusiewicz. Ekspozycja będzie czynna w Muzeum Woli – Oddziale Muzeum Historycznego m. st. Warszawy do 4 listopada.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019