Uczelnie i instytucje

Gotowanie po włosku i zabawy polityką na Uniwersytecie Otwartym UW

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zabawy polityką czy kurs gotowania po włosku połączony z nauką języka to tylko niektóre z propozycji Uniwersytetu Otwartego UW. Już pierwszego dnia zarejestrowało się 9 tys. osób. Wciąż można zapisywać się na ponad 180 kursów - zachęca dyrektor Katarzyna Lubryczyńska.

"W zajęciach mogą brać udział osoby o dowolnym poziomie wykształcenia, nie są wymagane żadne dyplomy i świadectwa" - powiedziała PAP dyrektor Uniwersytetu Otwartego Katarzyna Lubryczyńska. Żeby zostać słuchaczem, trzeba mieć skończone 16 lat.

Lubryczyńska podkreśla, że szeroka oferta Uniwersytetu Otwartego pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie. Pytana o najbardziej oblegane kursy, wskazuje, że dużym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe, a także te związane z rozwojem osobistym i zawodowym. "Ale łatwiej byłoby wymienić kursy, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż te, które większym" - dodaje.

O dużym zainteresowaniu Uniwersytetem Otwartym świadczy też liczba słuchaczy, która sięga 24 tys. Większość z nich, bo aż 50 proc. to ludzie młodzi, między 25. a 35. rokiem życia i - jak dodaje Lubryczyńska - co trymestr dochodzi od 2 do 3 tys. nowych uczestników.

Taka popularność cieszy, ale i staje się obowiązkiem. "Jakość to nasz konik, analizujemy wszelkie zgłoszenia słuchaczy, sugestie organizacyjne, bo jakość to nasz wyznacznik" - podkreśla dyrektor Uniwersytetu Otwartego.

Zajęcia na UO, choć prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, nie są ograniczone żadnymi ramami programowymi i wymaganiami ministerialnymi i to różni je od regularnych studiów uniwersyteckich.

"Na Uniwersytet trafiają profesjonaliści, ale też zapaleńcy i fascynaci. Nasi wykładowcy mogą realizować swoje marzenia, jeśli np. wykładowca, który uczy języka obcego, prywatnie fascynuje się Beatlesami, to organizujemy kurs języka angielskiego z Beatlesami" - opowiada Lubryczyńska.

Także studenci Uniwersytetu Otwartego charakteryzują się często nietypowymi zainteresowaniami. "Szukają niszowych kursów, związanych z zainteresowaniami albo z odnajdywaniem nie tylko siebie, ale też nowych kultur i środowisk, tego co jest dla nas w pewnym stopniu nieznane, egzotyczne, ale też tego, co nas rozwija" - wymienia.

Dlatego organizowane są kursy, w których nauka języka francuskiego może być połączona z poznawaniem nazw rodzajów win czy nauka włoskiego poprzez kurs gotowania po włosku. Podobnie zabawy polityką, czyli kurs - jak można przeczytać na stronie internetowej - "nie tylko o technikach wpływu społecznego, ale też o prowokacji jako narzędziu markowania afer politycznych czy komisji śledczej jako spektaklu bez treści i zakończenia".

Aby zostać słuchaczem Uniwersytetu Otwartego UW, trzeba się zrejestrować na stronie uczelni i w terminie uiścić opłatę. Jeśli chętnych jest za dużo, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

PAP - Nauka w Polsce

eku/ bk/jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera