19.08.2019
PL EN
06.09.2012 aktualizacja 06.09.2012

Olsztyn/ Uczelnie odczuwają niż demograficzny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zarówno Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - największa publiczna uczelnia w regionie jak i szkoły niepubliczne z Warmii i Mazur przyjmą w tym roku z powodu niżu demograficznego mniej studentów. Aby się utrzymać na rynku uczelnie szukają innych źródeł dochodu.

Jak poinformował PAP rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Józef Górniewicz uczelnia odczuła mniejsze zainteresowanie studiami stacjonarnymi płatnymi.

"Ten rok jeśli chodzi o rekrutację na ten tryb studiów jest najgorszy od kilku lat. Będzie mniej o 900 kandydatów niż w roku ubiegłym. To jest poważne tąpnięcie"- podkreślił prof. Górniewicz. Dodał, że uczelnia duże oczekiwania wiąże z drugim, dodatkowym naborem i liczy, że w kolejnej rekrutacji przybędzie studentów. Zaznaczył, że mniej przyjęć dla Uniwersytetu oznacza mniejszy o 3,6 mln zł budżet.

Podkreślił, że ratunkiem dla uczelni są dodatkowe 2 mln zł, jakie uniwersytet pozyskał na cele dydaktyczne. Prof. Górniewicz zaznaczył, że mniejszy nabór studentów oznacza również, iż mniej zajęć będą mieć nauczyciele akademiccy. "Mniej będzie godzin dydaktycznych dla pracowników naukowych. Uważam, że potrzebne będzie cięcie kosztów, ale mam nadzieję, że obejdzie się bez zwolnień wśród kadry"- podkreślił rektor.

Niepubliczna Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego także spodziewa się mniejszego naboru studentów w tym roku. Do tej pory na pierwszy rok studiów przyjęliśmy 600 osób. "Spodziewamy się, że po dodatkowej rekrutacji w sumie przyjmiemy 900 studentów. W ubiegłym roku przyjęliśmy ponad 1000 osób"- poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Monika Seredyn - Turowska.

Dodała, że mimo, iż przyjęć będzie mniej o 10 proc. to "wystarczy, by uczelnia przetrwała". Zaznaczyła, że uczelnia prowadzi działalność gospodarczą, z której pozyskuje dodatkowe pieniądze. Prowadzi m.in. obiekty sportowe dostępne dla mieszkańców Olsztyna, takie jak basen, siłownie, sale do squasha czy centra rehabilitacji wad postawy albo laboratoria dla sportowców.

Elbląska Uczelnia Humanistyczno- Ekonomiczna liczy, że dzięki dodatkowemu naborowi, który trwa do 29 września uda się pozyskać tylu studentów ilu w ubiegłym roku przyjęto na pierwszy rok. "Na razie dotychczasowa rekrutacja utrzymuje się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku" - podano PAP w centrum promocji uczelni.

Elbląska uczelnia posiada centrum odnowy biologicznej dostępne dla mieszkańców Elbląga, z którego dochody uzupełniają budżet szkoły.

PAP - Nauka w Polsce

ali/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019