20.08.2019
PL EN
11.09.2012 aktualizacja 11.09.2012

Noblistka gościem konferencji naukowej na UMK

PAP/EPA © 2012 / MAURIZIO GAMBARINI PAP/EPA © 2012 / MAURIZIO GAMBARINI

Prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 2009, była jednym z gości 29. Międzynarodowego Sympozjum Chromatograficznego, które odbywa się na toruńskim uniwerystecie. Izraelska uczona wygłosiła wykład inauguracyjny podczas konferencji.

Międzynarodowe Sympozjum Chromatograficzne po raz pierwszy odbywa się w kraju z Europy Centralnej i Środkowej, a na liście gości jest zarejestrowanych ponad 650 osób z 57 krajów. W Toruniu spotkali się teoretycy i praktycy jednej z najbardziej rozpowszechnionych technik w chemii analitycznej - chromatografii i technikach jej pokrewnych.

Jak podkreślił prof. Bogusław Buszewski z Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki UMK w Toruniu, chromatografia to technika, która w sposób jednoznaczny pozwala określić istnienie różnego rodzaju substancji w komórkach w organizmach na poziomie śladowym.

"Przemysł farmaceutyczny, nowe leki, jakość produktów, to, czy się otrujemy, jakaś toksyna - to wszystko jest chromatografia. Obecnie aż 90 proc. analiz chemicznych jest przeprowadzanych tą techniką" - dodał toruński naukowiec.

Prof. Yonath, izraelska badaczka z Weizmann Institute of Science (Rehovot) wygłosiła wykład inauguracyjny sympozjum. W swoim wystąpieniu przypomniała jakie znaczenie miało powstanie i rozwój tej dziedziny nauki i jakie czekają ją wyzwania.

"W chemii, biologii, a nawet w fizyce mamy materię, którą możemy rozdzielić na najmniejsze cząstki, by zobaczyć co mamy i w jakiej ilości, by określić jaka jest struktura danej substancji i jak ona funkcjonuje. Używamy chromatografii w diagnostyce, w szpitalach czy przy badaniu krwi; jest to technika wykorzystywana na co dzień i bardzo istotna z medycznego punktu widzenia" – powiedziała prof. Ada Yonath.

Uzupełnieniem programu toruńskiej konferencji są warsztaty szkoleniowe dla ponad 120 młodych adeptów chromatografii oraz sesje prezentacji najnowszej aparatury pomiarowej. Integralną część sympozjum stanowi wystawa sprzętu i odczynników, jak również literatury fachowej i książek. Bierze w niej udział 30 wystawców.

Organizatorem Sympozjum jest Katedra Chemii Środowiska i Bioanalityki UMK kierowana przez prof. Bogusława Buszewskiego, który pełni funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Technik Separacyjnych (EuSSS), Polskie Towarzystwo Chemiczne i Komitet Chemii Analitycznej PAN. Konferencja zakończy się w czwartek, 13 września.

PAP - Nauka w Polsce

olz/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019