30.03.2020
PL EN
23.09.2012 aktualizacja 23.09.2012

Drukarka dla laserów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zespół naukowców z University of Cambridge opracował nową technologię wydruku na bazie ciekłych kryształów. W jej ramach badaczom udało się stworzyć przy użyciu profesjonalnej drukarki atramentowej mikrolasery – poinformowała BBC.

Zastosowano w tej konstrukcji technologię używaną do otrzymywania laserów ciekłokrystalicznych. Zwykle dla wytworzenia lasera tego typu konieczne jest umieszczenie warstwy ciekłego kryształu między dwoma płytkami szklanymi pokrytymi np. związkami metali, co pozwalało na ułożenie molekuł ciekłych kryształów w pożądany sposób.

Naukowcy z University of Cambridge rozwiązali inaczej konstrukcję swojego lasera. Jak powiedział BBC dr Damian Gardiner, jeden z członków zespołu badawczego, klasyczny laser potrzebuje przestrzeni miedzy dwoma lustrami, co pozwala na odpowiednie odbicie wiązki światła, energii oraz odpowiedniego medium, pozwalającego na zwiększenie jego jasności.

Laser angielskich uczonych wykorzystuje własności ciekłego kryształu, umożliwiające odbijanie wiązki świetlnej i barwnika, którzy umożliwia zwiększenie jasności. Naukowcy wydrukowali setki kropek ciekłego kryształu na cienkim wilgotnym filmie polimerowym, pełniącym role podłoża. Po wyschnięciu filmu, molekuły w kroplach ciekłego kryształu ułożyły się w taki sposób, że każda kropka stała się miniaturowym laserem.

Jak powiedział BBC, inny członek zespołu badawczego „inteligentne podłoże”, na którym znajdują się mikrolasery może być używane w systemach wyświetlania np. reklam. Mogłyby też być używane do kodowania informacji np. w muzeach w systemach informacji dla osób niewidomych i słabo widzących, które mogłyby wtedy odczytywać drogę i informację o eksponatach na swoich smartfonach przy użyciu czytnika.

Mikrolasery mogą być używane w nagrywarkach płyt DVD oraz urządzeniach badawczych, jak czujniki, które zostały zamontowane na łaziku Curiosity, poszukującym obecnie śladów życia na Marsie. (PAP)

mmej/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020