Astronautka NASA w SWPS

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Co w astronaucie zmienia wyprawa w kosmos? Jak wpływa na ciało i psychikę? O przygotowaniach do lotu w kosmos i doświadczeniach z podróży opowie 1 października w stolicy astronautka NASA Marsha Ivins – gość „Horyzontów poznania SWPS”.

Marsha Ivins to amerykańska astronautka, do 2010 roku związana z NASA. Przez wiele lat pracowała jako mechanik promów kosmicznych i inżynier lotów. Brała udział w 5 misjach kosmicznych. Pierwszy lot odbyła w 1990 roku (umieszczenie na orbicie satelity telekomunikacyjnego oraz sprowadzenie na Ziemię satelity LDEF), kolejny w 1992 r. (umieszczenie na orbicie satelity EURECA) i 1994 (eksperymenty w warunkach mikrograwitacji). Uczestniczyła również w dwóch misjach promu Atlantis w 1997 i 2001 roku. W przestrzeni kosmicznej spędziła ponad 1300 godzin.

W październiku będzie gościem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dyskusję poprowadzi Wojciech Eichelberger. Współorganizatorem spotkania jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki i ABM Space Education.

W ramach cyklu „Horyzonty poznania SWPS” odbywają się spotkania otwarte z wybitnymi osobami, które dokonują przełomów i prowokują do myślenia. Projekt jest współfinansowany przez MNiSW. Nagrania ze wszystkich spotkań oraz dodatkowe informacje na stronie projektu: www.horyzontypoznania.pl.

Spotkanie odbędzie się 1 października o godz. 17.00, na ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera