18.08.2019
PL EN
25.09.2012 aktualizacja 25.09.2012

Jesteśmy z natury dobrzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naszym pierwszym odruchem jest współpraca, a nie egoistyczne zachowanie - przekonują amerykańscy naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Badacze z Harvard University udowodnili, że w sytuacji wyboru między działaniem na rzecz grupy, a działaniem na swoją korzyść, spontanicznie wybieramy kooperację. Dopiero, jeśli poświęcimy chwilę na rozważania, możemy zmienić zdanie i zachować się bardziej egoistycznie.

Naukowcy poprosili uczestników badania, aby wzięli udział w grze "dobra publiczne" (public goods game), która polegała na tym, że osoby badane zostały podzielone na małe grupy i każdy człowiek mógł podjąć samodzielną decyzję, czy otrzymane pieniądze zostawić dla siebie, czy przekazać na wspólny użytek (swojej grupy).

Zaobserwowano, iż szybkie decydowanie się, sprzyjało przekazywaniu pieniędzy grupie, czyli było związane z zachowaniem kooperatywnym. Natomiast dłuższe zastanawianie się zwiększało prawdopodobieństwo zachowania kwoty pieniężnej dla siebie.

Przymusowe rozważenie swojego postępowania w kolejnym eksperymencie znów pokazało, że osoby, które krócej się namyślały, były chętniejsze do współpracy.

Ostatecznie poproszono część uczestników, aby zastanowiła się nad dobrymi stronami intuicji, a pozostałych, by rozważyli korzyści wynikające z wnikliwego rozumowania. Ponownie okazało się, że intuicja była związana z kooperacją, a przemyślenia z egoizmem.

"W codziennym życiu zazwyczaj w interesie człowieka jest bycie kooperatywnym. Tak więc internalizujemy kooperację jako prawidłowy sposób zachowania. Wtedy, jeśli znajdziemy się w nietypowych dla nas okolicznościach, gdzie bodźce takie jak reputacja, czy kary zostają usunięte, naszą pierwszą odpowiedzią wciąż jest zachowanie, charakterystyczne dla naszego normalnego życia. Kiedy jednak zaczniemy się nad tym zastanawiać, zdajemy sobie sprawę, że jest to jedna z tych rzadkich sytuacji, kiedy możemy pozwolić sobie na egoizm i uciekamy się do tego" - wyjaśnia mechanizm naszego funkcjonowania David Rand, jeden z autorów badania. (PAP)

ooo/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019