Półpasiec nie sprzyja rakowi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Półpasiec nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka w populacji ogólnej - donoszą naukowcy z Tajwanu na łamach "Canadian Medical Association Journal".

Półpasiec, inaczej zoster, to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną - herpes virus varicella. Objawia się obecnością bolesnych pęcherzyków i wysypki, zlokalizowanych w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów. Najczęstszą ich lokalizacją jest twarz (nos i gałka oczna), klatka piersiowa, plecy i brzuch.

Liczne badania wykazały, że schorzenie to częściej występuje u chorych na raka, niż u reszty populacji. Jednak dotychczas nie było wiadomo, czy zachorowanie na półpasiec sprzyja rozwojowi raka. Sprawą zajęli się naukowcy z Oddziału Zakaźnego Centralnego Szpitala Weteranów w Taipei na Tajwanie. Przeprowadzili badanie na grupie 35 871 pacjentów ze zdiagnozowanym półpaścem i nie znaleźli żadnego związku między tą chorobą a zwiększoną podatnością na raka.

"Nie stwierdziliśmy wzrostu ryzyka zachorowania na raka u osób z półpaścem w porównaniu do populacji ogólnej, bez względu na płeć, wiek i czas obserwacji" - mówi dr Yi-Tsung Lin, jeden ze współautorów badania.

W swoim eksperymencie naukowcy przyjrzeli się także innym chorobom współistniejącym z półpaścem, takim jak cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby autoimmunologiczne i choroby serca. Zależności między nimi nie znaleziono.

"Nasze wyniki sugerują, że wykonywanie dodatkowych badań u pacjentów, u których rozpoznano półpaśca, ani ich wzmożona obserwacja pod kątem ryzyka zachorowania na raka nie są konieczne" - podsumowują autorzy pracy.(PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

  • Fot. Adobe Stock

    Brazylia/ Zachorowania na dengę w 2024 roku na rekordowym poziomie 5,1 mln przypadków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera