W Poznaniu od soboty VII Weekend z Historią

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poznańskiej „wyspie skarbów” - Ostrowowi Tumskiemu - poświęcony jest organizowany w ostatni weekend września w Poznaniu VII Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Impreza rusza w sobotę.

"Nasze hasło +Odkryj wyspę skarbów!+, nawiązuje do wysepki na Warcie, gdzie przez tysiąc lat skarby gromadzili książęta i biskupi. W ten weekend chcemy poznaniakom i turystom uchylić wieko tej skrzyni ze skarbami. Sobota adresowana jest do miejskich odkrywców, wszystkich tych, którzy są zainteresowani eksploracją zabytkowej przestrzeni Ostrowa Tumskiego. Dla tych osób przygotowaliśmy prelekcje i wycieczki. Niedziela przygotowywana jest pod kątem wizyt rodzin z dziećmi – dlatego stawiamy na naukę i zabawę" - powiedział we wtorek Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

W trakcie imprezy swoje skarby pokaże Muzeum Archidiecezjalne, Archiwum Archidiecezjalne, będzie też m.in. możliwość zwiedzenia podziemi katedry, gdzie wyeksponowane zostały relikty romańskiej świątyni i grobowców królewskich.

W sobotni wieczór chętni wezmą udział w warsztatach robienia lampionów, które później oświetlą skarby Ostrowa. Zaplanowano też gry miejskie, plenerowy spektakl Teatru Usta Usta Republika „Luminaria” oraz „Zmroczną wycieczkę”, w trakcie której prezentowane będą sensacyjne dzieje Poznania. Przygotowano też tzw. geocaching, zabawę w poszukiwanie skarbów – ukrytych skrytek, które można namierzać przy pomocy GPS.

„Dla przeciętnego poznaniaka katedra jest +tym kościołem mijanym, gdy się jedzie w stronę Śródki+, rzadko kto na Ostrowie Tumskim gości. To nadal nieodkryte miejsce ma w sobie niesamowity potencjał. Świadomość poznaniaków dotycząca tego miejsca jest niska, zwłaszcza w kontekście początków państwa polskiego” – uznał Małolepszy.

Poprzednie "Weekendy z Historią" w Poznaniu poświęcone były Dzielnicy Zamkowej, historii polskiego hymnu, tradycjom akademickim miasta oraz tajemnic Biblioteki Raczyńskich i jej fundatorów. Jedna z imprez była też już poświęcona Ostrowowi Tumskiemu w kontekście miejsca związanego z początkami państwowości polskiej oraz narodzin Kościoła na ziemiach polskich.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie części Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ ls/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera