Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
22.10.2012 aktualizacja 22.10.2012

Delfinie matki uczą córki chronić pyski gąbką

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mała populacja delfinów u wybrzeży Australii Zachodniej wykorzystuje gąbki przy łapaniu ryb. Ponadto ta rzadka technika łowiecka przechodzi z matek na córki - ustalili australijscy naukowcy.

Delfiny trzymają gąbki na pyskach dla ochrony delikatnych nosów podczas przeczesywania kamienistego dna morskiego w poszukiwaniu ryb i skorupiaków. Takie przypadki odnotowywano od lat 80. ubiegłego wieku - podała agencja Reutera.

Naukowcy z Uniwersytet Nowej Południowej Walii wykorzystali w swoich analizach modelowanie komputerowe zachowań i badania genetyczne, aby ocenić, jak daleko wstecz sięga technika "gąbkowania" - jak ją określają.

"Co jest nietypowe w tym zachowaniu to to, że tylko pięć procent delfinów używa tej techniki i tylko w linii żeńskiej" - powiedziała Anna Kopps z Centrum Badań Ewolucyjnych Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. "Nowe w tym badaniu jest to, że mamy perspektywę czasową" - dodała.

Badacze zakładają, że to pojedyncza samica zaczęła w ten sposób zdobywać pożywienie w australijskiej Zatoce Rekina i że wszystkie jej potomkinie nauczyły się tego od swoich matek. Udało się ustalić, że musi to trwać od około 180 lat, czyli ośmiu pokoleń delfinów.

"Ciekawe, że to zachowanie nie rozprzestrzeniło się na całą populację i nie wygasło" - powiedziała Kopps. Delfinie potomstwo jest zależne od matek przez około cztery lata, co daje im czas na obserwację i naukę technik przetrwania. Zwierzęta te żyją maksymalnie 40 lat.

Niektóre delfiny płci męskiej również uczą się wykorzystywania gąbek od swoich matek, ale nie przekazują tej techniki dalej. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024