Nowa wystawa w poznańskim Muzeum Archeologicznym

Fot. Claudia Plamp, Museum für Vor- und Frühgeschichte, Staatliche Museen zu Berlin
Fot. Claudia Plamp, Museum für Vor- und Frühgeschichte, Staatliche Museen zu Berlin

„Srebrny koń. Archeologiczne skarby między Morzem Czarnym i Kaukazem” to tytuł nowej ekspozycji czasowej, która będzie czynna w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu od soboty 20 października 2012 r. do 9 stycznia 2013 r.

Prezentowane zabytki pochodzą z rubieży świata antycznego - znad Morza Czarnego i Kaukazu. To tam spotykały się i przeplatały ze sobą zupełnie odmienne tradycje.

Na wystawie można zobaczyć m.in. unikatowy zdobiony kocioł miedziany z okresu przedscytyjskiego, srebrne, misternie wykonane pudełeczka na amulety, przepiękną biżuterię i części stroju, antyczne lustra wytwarzane w miastach greckich nad Morzem Czarnym, ozdobne elementy uprzęży końskiej nomadów ze Wschodu, topory i sztylety koczowników napawających grozą ówczesny świat, hełm z inskrypcją w piśmie klinowym.

Zabytki pochodzą z okresu od połowy drugiego tysiąclecia p.n.e. do VII wieku n.e. Artefakty obrazują ożywione kontakty handlowe i kulturowe między greckim, a potem rzymskim Zachodem, Azją Mniejszą i mieszkańcami stepów. Kolejne ludy następowały tutaj po sobie, zachowując jednak pamięć po poprzednikach.

Dziś po tej bogatej mozaice kulturowej pozostały nieliczne opisy starożytnych geografów, ruiny antycznych miast, tajemnicze kurhany scytyjskich władców, zabytki zaskakujące pięknem i kunsztem wykonania – przedmioty, w których zaklęta została opowieść o już zapomnianych twórcach.

Ekspozycja jest również wędrówką śladami kilku niezwykłych podróżników i badaczy z końca XIX i początku XX wieku, wiedzionych archeologiczną pasją w te niezbadane wówczas rejony.

Choć od wieków Kaukaz i Nadczarnomorze były celem wypraw pasjonatów, w Europie szczyt zainteresowań tymi obszarami przypadł na koniec XIX i początek XX wieku. Panująca wówczas moda na kolekcjonowanie starożytnych pamiątek i rozwój środków transportu zachęcił śmiałków z różnych środowisk do dalekich wypraw i poszukiwania śladów zamierzchłej przeszłości. Wśród nich byli archeolodzy, lekarze, inżynierowie, a także zapaleni podróżnicy, często ryzykujący życie w pogoni za przygodą.

Majętni kolekcjonerzy wydawali wówczas fortuny na zakup zabytków, które potem często przekazywali muzeom. Na wystawie możemy poznać sylwetki kilku wybitnych postaci przełomu wieków: Rudolfa Virchowa, Waldemara Belcka, Maxa Eberta, Godfryda Ossowskiego, Johannesa von Diergardta i Józefa Choynowskiego. Część odkrytych przez nich zabytków prezentowanych jest na wystawie.

Eksponaty na ekspozycji pochodzą z Museum für Vor- und Frühgeschichte, Staatliche Museen zu Berlin, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Kuratorkami ekspozycji są Agata Drejer-Kowalska i Kamila Dolata-Goszcz. Wystawa była prezentowana w zeszłym roku w Hrubieszowie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera