Kłótnie rodziców o pieniądze zakłócają płynność finansową dzieci | Nauka w Polsce

Kłótnie rodziców o pieniądze zakłócają płynność finansową dzieci

Fot. Fotolia

Dzieci, których rodzice kłócą się o finanse, zaciągają w późniejszym życiu większe długi na kartach kredytowych, niż ich równieśnicy, którzy tego nie doświadczyli - wynika z badania przeprowadzonego na East Carolina University.

Wnioski wskazują na to, że rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom właściwą wiedzę na temat finansów - napisali badacze w internetowym wydaniu magazynu "Journal of Family and Economic Issues".

Badacze przyjrzeli się 413 studentom z siedmiu amerykańskich uniwersytetów, analizując ich długi na kartach kredytowych, liczbę kart, wiedzę finansową uczestników i układy z rodzicami dotyczące finansów, kiedy byli młodsi.

Okazało się, że dwie trzecie studentów miało karty kredytowe, z czego prawie jedna trzecia miała ich wiele. Starsi studenci czterokrotnie częściej posiadali więcej kart niż pierwszoroczniacy. Kobiety równie często jak mężczyźni mieli dwie lub więcej kart. Studenci, których rodzice kłócili się o pieniądze, mieli wiele kart dwukrotnie częściej niż ci, którzy kłótni nie doświadczyli.

Dodatkowe karty przynosiły dodatkowe długi. Studenci z dwoma lub większą ilością kart trzykrotnie częściej mieli długi przekraczające 500 dolarów w porównaniu z posiadaczami jednej. Rodzicielskie kłótnie również były związane z prawdopodobieństwem długów wynoszących 500 dolarów lub więcej.

"Oczywiście wpływu rodziców nie należy przeceniać - napisali badacze. - Naukowcy, nauczyciele, ustawodawcy we współpracy m.in. z rodzicami powinni wzmacniać u studentów pozytywne zachowania w dziedzinie finansów, szczególnie dotyczące użytkowania kart kredytowych. Należy pomóc studentom i ich rodzicom w ustanowieniu zdrowego podejścia do finansów na jak najwcześniejszym etapie" - uważają naukowcy. (PAP)

mrt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera