Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
24.10.2012 aktualizacja 24.10.2012

Gaz łupkowy - uczeni i przemysł łączą siły dla rozwoju technologii wydobycia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Moduł naukowo-przemysłowy do prac nad pozyskaniem gazu łupkowego z polskich złóż nowatorską metodą opracowaną w Wojskowej Akademii Technicznej utworzy Katedra Mechaniki i Informatyki Stosowanej tej uczelni wraz ze spółką Polimex-Mostostal S.A. O fundusze na rozwój technologii konsorcjum będzie ubiegać się w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Jak podaje na stronach uczelni rzecznik WAT Jerzy Markowski, porozumienie w tej sprawie podpisali 19 października tego roku rektor WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk oraz p.o. Prezesa Zarządu Polimex-Mostostal SA Robert Oppenheim.

Ze strony Akademii w pracach konsorcjum zaangażowany będzie Wydział Mechaniczny.

Liderem konsorcjum, głównym wykonawcą i koordynatorem prac jest Polimex-Mostostal. Badania naukowe będą prowadzone na Wydziale Mechanicznym WAT pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tadeusza Niezgody. Za całokształt osiągnięć w ruchu wynalazczym oraz wysiłek w propagowaniu innowacyjnych rozwiązań, prof. został uhonorowany Krzyżem Komandorskim "Merite de L’Invention" podczas październikowej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji "IWIS 2012" na Politechnice Warszawskiej. Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Urząd Patentowy.

Katedra Mechaniki i Informatyki Stosowanej zaprezentowała „Sposób sprzężonego wydobycia węglowodorów gazowych i magazynowania CO2 w odwiertach poziomych". Wynalazek otrzymał złoty medal IWIS 2012. Jego twórcami są: prof. dr hab. inż. Tadeusz Niezgoda, dr inż. Danuta Miedzińska, dr inż. Roman Gieleta, dr inż. Grzegorz Sławiński, dr inż. Agnieszka Derewońko oraz dr inż. Andrzej Morka. Srebrny medal otrzymał projekt: „Shiba z georadarem do wykrywania i neutralizacji zagrożeń IED” opracowany przez prof. dr hab. inż. Tadeusza Niezgodę, dr hab. inż. Wiesława Barnata, dr inż. Marcina Szczepaniaka i mgr inż. Tomasza Wróbla. Dr Barnat odebrał Krzyż Oficerski „Merite de L’Invention”.

Ekipa WAT w ramach konsorcjum z Polimexem-Mostostalem planuje opracowywanie i składanie wniosków na realizację nowatorskich projektów badawczo rozwojowych, finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych oraz ich realizację. Zacieśnianie współpracy między a WAT i wspólne działania mają na celu rozwój polskiej myśli technologicznej i innowacyjności. Wspólne cele wykraczają poza temat gazu łupkowego.

„Nie tylko budownictwo elektrowni zasilanych węglem kamienny oraz gazem ziemnym, ale również nowe i perspektywiczne technologie dla energetyki w tym związane z wydobyciem gazu łupkowego, jak również rozwój tych technologii i ich wdrażanie są w kręgu naszego zainteresowania. Nawiązanie ścisłej współpracy w tym zakresie pomiędzy Polimex-Mostostal, a prestiżową uczelnią wyższą, jaką jest Wojskowa Akademia Techniczna, jest tego wyraźnym potwierdzeniem” – powiedział podczas podpisania porozumienia prezes Oppenheim.

Konsorcjum będzie ubiegało się o dotacje z NCBR i ARP. Trwa pierwszy nabór wniosków w ramach konkursu, w wyniku którego dofinansowane zostaną prace badawczo rozwojowe i przemysłowe mające na celu rozwijanie innowacyjnych technologii związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce.

Na realizację programu „Blue Gas” – Polski Gaz Łupkowy przeznaczono w Polsce 500 mln zł. Jest on ukierunkowany na wsparcie dużych zintegrowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, obejmujących przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali pilotażowej. Prace powinny prowadzić do opracowania i komercjalizacji innowacyjnych technologii w obszarze związanym z wydobyciem gazu łupkowego.

PAP – Nauka w Polsce

kol/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024