Ponad 400 kamer na terenie wykopalisk w Pompejach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wielki Brat w Pompejach - tak określa się projekt zainstalowania ponad 400 kamer na terenie słynnych wykopalisk archeologicznych pod Neapolem. Celem systemu nadzoru ma być zapobieganie kradzieżom, zniszczeniom oraz wandalizmowi i monitoring napływu turystów.

Codziennie ruiny starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku, zwiedza około 15 tysięcy osób.

Instalację 434 kamer przewiduje plan uzgodniony przez departament bezpieczeństwa publicznego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Włoch we współpracy z Unią Europejską, która będzie go współfinansować.

Z tej łącznej liczby kamer nadzoru 130 zastąpi już tam zainstalowane, przestarzałe. Pozostałe pojawią się na całym obszarze wykopalisk, w miejscach uważanych za najcenniejsze, a także wszędzie tam, gdzie gromadzą się turyści.

Nowoczesny system monitoringu to jeden z elementów wielkiej operacji ratowania Pompejów, których stan w ostatnich latach zaczął budzić poważne obawy. Runęło tam kilka starożytnych domów i fragmentów murów. To w zgodnej opinii ekspertów rezultat wieloletnich zaniedbań i braku wystarczających funduszy na konserwację pozostałości miasta.

W związku z alarmującym stanem słynnych wykopalisk Komisja Europejska postanowiła niedawno wyasygnować na ich konserwację 105 milionów euro. (PAP)

sw/ zab/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera