Przyszły stan zdrowia zależny od reakcji na stres

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sposób reagowania na stresujące sytuacje pozwala przewidzieć, jakim zdrowiem będzie się cieszył człowiek po upływie 10 lat - informują amerykańscy badacze na łamach bieżącego wydania "Annals of Behavioral Medicine".

Naukowcy z Pennsylvania State University twierdzą, że ludzie, którzy odbierają codzienne stresory w sposób silny i negatywny oraz długo zadręczają się przebytymi momentami napięcia mogą z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu krwionośnego i bóli artetycznych po upływie 10 lat.

"Nasze badania pokazują, że sposób, w jaki reagujesz na bieżące wydarzenia ze swojego życia pozwala przewidzieć twój przyszły stan zdrowia za 10 lat, niezależnie od twojej obecnej kondycji fizycznej i przyszłych stresorów" - mówi David Almeida, jeden z badaczy.

Naukowcy przebadali 2000 osób, ośmiokrotnie dzwoniąc do nich wieczorami, aby zapytać o przebieg ich dnia, nastrój, dolegliwości zdrowotne i występowanie stresujących sytuacji oraz czterokrotnie pobierając od nich próbki śliny, aby zmierzyć poziom kortyzolu - hormonu stresu.

Po upływie 10 lat powtórzyli badanie i prześledzili dane na temat życia i zdrowia osób badanych, korzystając z wyników narodowego, trwającego wiele lat, badania MIDUS (Midlife in the United States).

Badacze doszli do wniosku, że niektórzy ludzie doświadczają więcej stresujących wydarzeń w życiu niż inni. Wśród tych bardziej narażonych na obecność stresorów są osoby młode, o wysokim poziomie funkcjonowania poznawczego i wyższym wykształceniu.

Almeida podkreśla jednakże, że to nie ilość stresujących sytuacji, ale sposób radzenia sobie z nimi ma wpływ na stan zdrowia człowieka.

Starsi ludzie (65 lat i więcej) silniej reagują na stresujące sytuacje, ponieważ na tym etapie życia nie doświadczają już ich tak często i nie mają takiej wprawy w radzeniu sobie z napięciami jak młodsi, którzy są zmuszeni do stawiania czoła wielu stresorom.

Ponadto ludziom z mniejszymi zdolnościami poznawczymi i niższym wykształceniem trudno uporać się ze stresem, gdyż "mają mniej kontroli nad stresorami w swoim życiu".

"Zredukowanie narażenia na stresory nie jest rozwiązaniem. Musimy po prostu nauczyć się, jak lepiej sobie radzić ze stresem" - podsumowuje Almeida. (PAP)

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera