Niedługo pierwsze Leonidy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Już we wtorek będziemy mogli dojrzeć pierwsze meteory ze znanego roju Leonidów. Maksymalną liczbę meteorów będziemy mogli obserwować w nocy z 17 na 18 listopada - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle rój Leonidów ma swój okres świetności za sobą. Kometa ta powróciła w najbliższe okolice Słońca w roku 1998 i przez to w latach 1998-2002 można było obserwować deszcze meteorów, które sięgały aktywnością nawet 3000 zjawisk na godzinę. Modele teoretyczne opisujące ewolucję roju cząstek, wyrzuconych z komety 55P/Tempel-Tuttle na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, pokazują wyraźnie, że rok 2002 był ostatnim, w którym była szansa obserwowania deszczu meteorów z prawdziwego zdarzenia.

Z drugiej strony wzmożona aktywność roju może trwać nawet ponad 10 lat po przejściu komety przez peryhelium, więc Leonidy są rojem na pewno wartym obserwacji.

Leonidy można obserwować każdego roku w dniach 6-30 listopada. W tym roku główne maksimum, związane ze starym materiałem naniesionym przez kometę macierzystą wiele powrotów temu, jest spodziewane 17 listopada w okolicach godziny 10:30 naszego czasu, a więc w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce, bo wypadającym w środku dnia.

W tym roku nie należy spodziewać się żadnych fajerwerków. Astronomowie modelujący zachowanie rojów meteorów mówią o liczbach godzinnych na poziomie 15-20. Niektóre modele wskazują na możliwość wystąpienia dwóch dodatkowych, jednak słabych, maksimów. Pierwsze ma pojawić się 17 listopada około godziny 22 naszego czasu, a drugie 20 listopada około godziny 7 rano. Meteory to jednak ciała kapryśne i nieprzewidywalne. Wielokrotnie zaskakiwały naukowców, więc na pewno warto wyjść na obserwacje w najbardziej interesującym okresie, czyli od 16 do 20 listopada.

Leonidy w Polsce najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. O północy radiant roju znajduje się bowiem 20 stopni nad horyzontem i dopiero wtedy można myśleć o rozpoczęciu obserwacji. Najlepsze warunki wystąpią po godzinie 2 w nocy. W tym roku w obserwacjach zupełnie nie będzie przeszkadzał Księżyc, którego nów wypada 14 listopada.

Drobiny komety 55P/Tempel-Tuttle zderzają się z Ziemią prawie czołowo, przez co ich prędkość w Ziemskiej atmosferze sięga rekordowej wartości 72 km/s

PAP - Nauka w Polsce

aol/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • 10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

    Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera