06.07.2020
PL EN
20.11.2012 aktualizacja 20.11.2012

Zmiany klimatu - nie turystyka - zmniejszają populację pingwinów maskowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Populacja pingwinów maskowych na Półwyspie Antarktycznym znacząco się zmniejszyła w obliczu globalnego ocieplenia - alarmują naukowcy z USA. Badanie wskazuje, że winne są raczej zmiany klimatu niż wpływ turystyki.

Założyciel organizacji ochrony przyrody Oceanites, Ron Naveen ze stanu Maryland udokumentował spadek liczebności populacji badaniem opublikowanym w magazynie "Polar Biology". Naveen i współautorka pracy Heather Lynch ze Stony Brook University, którzy pracują przy programie Antarctic Site Inventory (ASI), przeanalizowali dane zgromadzone w grudniu zeszłego roku na Deception Island, jednego z częściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Antarktydzie.

"Teraz wiemy, że liczebność dwóch z trzech głównych gatunków pingwinów w obrębie Półwyspu Antarktycznego - pingwiny maskowe i Adeli - znacznie się zmniejsza. Temperatury panujące tam w zimie są wyższe o 5 st. Celsjusza niż 60 lat temu. Dla porównania populacja pingwinów białobrewych się powiększa. Te rozbieżności są przedmiotem naszych obecnych badań" - powiedział Naveen.

ASI gromadzi dane na temat pingwinów z półwyspu od 1994 roku. Pojawiały się spekulacje, że to turystyka może mieć negatywny wpływ na rozmnażanie się pingwinów maskowych. Szczególnie na leżącej nieopodal Półwyspu Antarktycznego Deception Island, w największej kolonii tego gatunku, zamieszkującej plażę Baily Head.

"Zliczyliśmy prawie 80 tys. par pingwinów maskowych na wyspie, w tym ponad 50 tys. na Baily Head. W zestawieniu z modelem, szacującym wcześniejszą liczebność populacji, mamy dowód na to, że wystąpił duży spadek; większy niż 50 proc. w liczebności pingwinów na Baily Head od 1986-87 r." - podkreśliła Lynch.

"Zmniejszenie się liczby pingwinów trwa na Baily Head i w innych miejscach regionu, włączając obszary niedotknięte turystyką. Co więcej, w konsekwencji zmian klimatycznych, które w dominującym stopniu wpływają na dynamikę populacji pingwinów, nie byliśmy w stanie w tym badaniu powiązać zmniejszania się populacji z turystyką" - dodała.

Analizy z Baily Head przeprowadzono dzięki obrazowaniu satelitarnemu w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia z lat 2002-2003 i 2009-2010 sugerują 39-proc. spadek liczebności pingwinów w siedmioletnim okresie.

"Jeśli turystyka ma negatywny wpływ na populację pingwinów, to jest on zbyt mały, aby go wykryć na tle zmian klimatycznych" - podkreśliła Lynch. (PAP)

mrt/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2020