26.06.2019
PL EN
22.11.2012 aktualizacja 22.11.2012

Zanieczyszczone powietrze szkodzi mózgom seniorów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Życie w rejonie o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza może obniżać funkcje poznawcze u seniorów - wynika z nowych badań zaprezentowanych w San Diego podczas konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Gerontologicznego (GSA).

Wnioski oparto o dane z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) i cyklicznego badania zdrowia Amerykanów. Analizy dokonała doktorantka Jennifer Ailshire z University of Southern California - podał serwis EurekAlert.

"Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi rozwijającym się mózgom dzieci - powiedziała Ailshire. - Teraz zaczynamy rozumieć, że może być niebezpieczne także dla starzejących się mózgów".

"W związku z pogorszeniem zdrowia i funkcjonowania organizmu wraz z wiekiem, starsze osoby są szczególnie wrażliwe na niebezpieczeństwo działania szkodliwego powietrza" - wyjaśniła Ailshire. "Zanieczyszczenie powietrza łączone jest z problemami z układem krążenia i układem oddechowym, a nawet z przedwczesną śmiercią. Stąd wyłania się wniosek, że ekspozycja na skażone powietrze może mieć negatywny wpływ na zdrowie mózgu i na funkcjonowanie organizmu w ogóle" - podkreśliła.

Badanie sugeruje, że zanieczyszczenia określane jako drobne pyły - zawieszone w powietrzu cząstki stałe, np. sadza, i ciekłe o średnicy do 2,5 mikrometra (jedna trzydziesta grubości ludzkiego włosa) - są na tyle małe, że mogą przeniknąć przez górne drogi oddechowe do płuc, a nawet do mózgu. Stają się ważnym czynnikiem zmniejszającym funkcje poznawcze.

Badaniem objęto prawie 15 tys. mężczyzn i kobiet, rasy białej, czarnej i Latynosów w wieku powyżej 50 lat, biorących udział w badaniu zdrowia w 2004 roku. Te dane skojarzono z poziomem zanieczyszczenia pyłem. Sprawność mózgu mierzono w skali od 1 do 35 przy użyciu testów obejmujących przywoływanie słów, sprawdzających wiedzę, język i orientację.

Ailshire odkryła, że osoby, które żyją na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza wypadały gorzej w testach. Zależność istniała także po uwzględnieniu innych czynników, jak m.in. wiek, rasa, wykształcenie, palenie papierosów.

Zawartość pyłu w powietrzu w przedziale 4,1 - 20,7 mikrogramów na metr sześcienny powodował obniżenie wyników o 0,36 punktu. Dla porównania, na podobny spadek miał wpływ fakt trzyletniego starzenia się; starzenie się o rok powodowało spadek o 0,13 punktu w testach.

Konferencja GSA odbywała się w San Diego w dniach 14-18 listopada. (PAP)

mrt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019