24.05.2019
PL EN
23.11.2012 aktualizacja 23.11.2012

Badania: Alkohol szczególnie niebezpieczny dla kobiet

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Alkohol może nie tylko trwale uszkodzić organizm, aleznacznie skrócić życie kobiety - to wyniki badania niemieckich naukowców, potwierdzone przez australijskich badaczy. Badania opisał „Sydney Morning Herald”.

W badaniu niemieckich naukowców wzięło udział 149 kobiet uzależnionych od alkoholu. Analiza dowiodła, że alkoholiczki pięć razy częściej wcześniej umierają, niż ich nie pijące rówieśniczki. Alkoholicy dwa razy szybciej, niż abstynenci. Zarówno uzależnione kobiety jak i mężczyźni umierają średnio wcześniej o nawet 20 lat.

Naukowcy przypominają, że alkohol jest bardziej szkodliwy dla kobiet, niż dla mężczyzn, biorąc pod uwagę strukturę organizmu kobiety - dlatego też kobiety szybciej, niż mężczyźni ulegają zatruciu alkoholem i odczuwają dolegliwości związane z piciem.

Lekarze zwracają uwagę, że w ostatniej dekadzie przemiany obyczajowe spowodowały wzrost uzależnień od alkoholu wśród kobiet – już nastolatki piją tyle samo lub jeszcze więcej, niż mężczyźni. Tymczasem przy piciu 10 kieliszków dziennie, ryzyko śmierci z powodu alkoholu wzrasta u kobiet do 10 proc., a u mężczyzn do 6 proc.

Z tego powodu lekarze radzą, aby w czasie kontrolnej wizyty obligatoryjnym stało się zapytanie pacjentek o picie alkoholu i uzależnienie od niego, którego skutkiem może być uszkodzenie układu krążenia, mózgu, nerek i wątroby. (PAP)

kaj/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019