Emisje dwutlenku węgla zwiększą plony słodkich ziemniaków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rosnące stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, prócz wielu niekorzystnych konsekwencji, może też mieć dobre strony, np. może wyraźnie zwiększyć plony batatów, piątych na liście najważniejszych jadalnych roślin uprawnych w krajach rozwijających się.

Wielu naukowców badających zjawisko emisji dwutlenku węgla do atmosfery twierdzi, że większe stężenie tego gazu może oznaczać szanse na większe plony ryżu, pszenicy i soi.

Teraz naukowcy podjęli się zbadania w tym kontekście upraw batatów, czyli słodkich ziemniaków, pochodzących z Ameryki Południowej i Środkowej i coraz częściej uprawianych w Afryce i Azji. Popularność zawdzięczają one temu, że z jednego obsadzonego nimi hektara można uzyskać "o wiele więcej energii pokarmowej, niż z pszenicy, ryżu lub manioku" - podkreślają naukowcy z International Potato Center (IPC), cytowani w serwisie "New Scientist".

Hope Jahren z University of Hawaii w Manao i jego współpracownicy uprawiali bataty przy czterech różnych stężeniach dwutlenku węgla w atmosferze. Sprawdzano stężenie, jakie panuje obecnie w atmosferze i wynosi 390 ppm (czyli 390 cząstek gazu na milion cząstek powietrza) oraz stężenia równe 760, 1140 i 1520 ppm.

Według prognoz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) stężenie CO2 w atmosferze wyniesie do roku 2100 od 500 do 1000 ppm.

Naukowcy informują, że szczególnie okazałe były bulwy batatów uprawianych przy stężeniu dwutlenku węgla równym 760 ppm. Niektóre były nawet 96 proc. większe, niż normalnie. Obecnie badacze sprawdzają ich wartość odżywczą - chcą wiedzieć, czy (i na ile) bulwy uprawiane "na gazie" odbiegają pod tym względem od jakości batatów uprawianych dziś na świecie. "Czy nie okaże się, że - aby uzyskać potrzebną ilość składników odżywczych, należy zjeść dwa razy więcej batatów, niż obecnie" - tłumaczy jeden z uczestników tych prac, Ben Czeck.

Wcześniejsze badania pozwoliły stwierdzić, że w pszenicy, ryżu, jęczmieniu i ziemniakach rosnących przy dwa razy większym niż obecne stężeniu dwutlenku węgla - zawartość białek zmalała o 15 proc.

Wyniki tych prac Czeck przedstawi w grudniu na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera