Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
13.12.2012 aktualizacja 13.12.2012

Trwa głosowanie na Soczewki Focusa

Na najważniejsze wydarzenia naukowe tego roku można głosować w ramach konkursu Soczewki Focusa. Osobne tytuły będą przyznane młodym naukowcom, centrom badawczym, popularyzatorom oraz wydanym w Polsce książkom popularnonaukowym. Głosowanie do 15 stycznia 2013 r.

"Nie zawsze to, czym ekscytują się polskie media, jest naprawdę ważne. W naszym kraju mamy wielu utalentowanych młodych naukowców i popularyzatorów nauki, światowej klasy centra badawcze i książki popularnonaukowe. Czas to docenić, a decyzja należy do was!" - zachęcają do udziału w konkursie jego organizatorzy.

W kategorii "nadzieja" można głosować na młodych badaczy, którzy już w tym roku sporo osiągnęli. Wśród nominowanych znalazł się Zespół Flexify - Sześcioosobowa grupa związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali „Reh the Dragon” – interaktywną grę dla dzieci, które przechodzą rehabilitację ruchową. Z kolei Dr Mateusz Gola, neurokognitywista z SWPS, za pomocą najnowszych technik sprawdza, w jaki sposób działa nasza koncentracja, potrzebna w codziennym życiu np. do prowadzenia samochodu czy rozmowy. Inny nominowany, Grzegorz Gorczyca, doktorant z Politechniki Gdańskiej opracował bakteriobójczy materiał opatrunkowy nowej generacji. Ostatnia nominowana w kategorii "nadzieja" to Franciszka Kornecka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaprojektowała Rodzisko – uniwersalne krzesło porodowe, umożliwiające rodzącej przyjęcie najwygodniejszej dla niej pozycji.

W kategorii "popularyzatorzy" nominowano prof. Magdalenę Fikus związaną z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN Polskiej Akademii Nauk, specjalizuje się w biochemii, biofizyce i genetyce. Jest organizatorką Kawiarni Naukowych w Warszawie oraz warszawskiego Festiwalu Nauki. Głosować można również na Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Jest współtwórcą Pikniku Naukowego – największej w Europie popularnonaukowej imprezy plenerowej. Do nominowanych należy też Wiktor Niedzicki, który zrealizował kilkaset programów popularnonaukowych dla Telewizji Polskiej, z których najbardziej znanym było „Laboratorium”. Swój głos można też oddać na Dorotę Sumińską, która o zwierzętach napisała kilka książek (m.in. „Zwierz w łóżku”), prowadzi programy telewizyjne (w tym „Zwierzowiec”) oraz radiowe („Zwierzenia na cztery łapy”).

W kategorii "centrum badawcze" głosować można na Centrum Badań Kosmicznych PAN, który promuje Polskę w międzynarodowych przedsięwzięciach, firmowanych m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Nominowane jest również Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi SWPS, które prowadzi badania w dziedzinie psychologii ekonomicznej i ekonomii behawioralnej, dotyczące m.in. psychologii pieniędzy, psychologii giełdy czy zachowań ekonomicznych. Z kolei Instytut Matki i Dziecka prowadzi badania i opracowuje programy profilaktyczne obejmujące ochronę dzieci i matek. Skupia się na leczeniu najbardziej skomplikowanych schorzeń wieku rozwojowego. Ostatnią jednostką ubiegającą się w tej kategorii o tytuł Soczewki Focusa jest Instytut Technologii Elektronowej, który prowadzi badania podstawowe i stosowane w dziedzinie elektroniki i fizyki ciała stałego, które koncentrują się na dostarczaniu na rynek innowacyjnych produktów elektronicznych.

W kategorii "książki" nominowano publikację prof. Hanny Brycz z Uniwersytetu Gdańskiego "Człowiek - instrukcja obsługi", Jest to leksykon prawidłowości psychologicznych, którym wszyscy podlegamy. Znajomość tych praw ułatwia życie – sprawia, że lepiej znamy siebie i w większym stopniu potrafimy kierować swoimi reakcjami w kontaktach z innymi ludźmi. Soczewkę Focusa ma też szansę uzyskać książka „Magia rzeczywistości" Richarda Dawkinsa. Pokazano w niej, że naukowe patrzenie na świat jest o wiele bardziej fascynujące niż magiczne sztuczki, baśnie czy mity. Głos można też oddać na książkę „Potęga checklisty”, którą napisał dr Atul Gawande. Autor pokazuje, że proste rozwiązania mogą być zadziwiająco skuteczne nie tylko na sali operacyjnej, ale i w budownictwie czy lotnictwie. Czasem wystarczy zwykła lista zadań do odhaczenia, żeby pracowało się lepiej. Ostatnią walczącą o tytuł soczewki Focusa książką jest "Zmień wszystko, co chcesz", w której udowadnia się, że kluczem do zmiany na lepsze jest zrozumienie wszystkich subtelnych, choć potężnych czynników, które kształtują dokonywane wybory.

Udział w konkursie nie jest bezpłatny - na nominowanych wysyła się SMS z uzasadnieniem. Wśród głosujących rozlosowane będą jednak nagrody: roczna prenumerata "Focusa", konsola do gier, aparaty fotograficzne czy zegarki. Szczegóły na stronie http://www.focus.pl/newsy/zobacz/publikacje/trwa-plebiscyt-soczewki-focusa-2012/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024