18.02.2019
PL EN
16.12.2012 aktualizacja 16.12.2012

Ceramika Majów i malowidła naskalne odkryte w jaskiniach w Meksyku

Archeolodzy odkryli wyroby ceramiczne Majów i malowidła naskalne w trzech jaskiniach w Meksyku – informuje serwis internetowy Art Daily.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku przeprowadzili podwodne prace badawcze na trzech stanowiskach na Półwyspie Jukatańskim i ustalili, że miały one dla Majów znaczenie rytualne.

Archeolodzy zbadali dwie półsuche jaskinie położone na terenie stanu Campeche - jaskinię Huachabi oraz jaskinię Aktun Aam – a także jedną z naturalnych studni krasowych (tzw. cenotes) na Jukatanie, Cenote San Manuel.

Jak poinformowała Helena Barba Meinecke z Sekcji Archeologii Podwodnej INAH, we wszystkich badanych miejscach naukowcy potwierdzili rytualny charakter ich wykorzystania przez Majów w okresie prekolumbijskim oraz odkryli wiele artefaktów.

Najstarsze znaleziska pochodzą ze studni San Manuel, której głębokość wody wynosi 20 metrów. Na jej dnie odkryto naczynia ceramiczne z okresu ok. 300 r. p.n.e. – 200 r. n.e.

Szczególnie dwa artefakty - ceramiczne naczynie o kulistym kształcie zdobione plecionym uchwytem oraz garnek z płaskorzeźbą na bocznej powierzchni, przedstawiającą ludzką twarz w stylu Majów – są unikalnymi znaleziskami.

Według Heleny Barby Meinecke wcześniej nie odkryto w rytualnych studniach Majów na Jukatanie aż tak kunsztownie rzeźbionych i tak doskonale zachowanych ceramicznych naczyń.

W jaskini Huachabi naukowcy odkryli rozmaite szczątki i wyroby ceramiczne Majów z okresu 600-900 r. n.e., a także prymitywne malowidła naścienne w różnych komorach jaskini, której długość wynosi ponad 500 metrów.

Według ekspertów wstępne wyniki badań malowideł wskazują, że są one znacznie starsze niż reszta pozostałości i śladów działalności człowieka odkrytych w jaskini.

Natomiast w jaskini Aktun Aam archeolodzy z INAH odkryli pozostałości ceremonii wykonywanych przez Majów w jaskini - prawdopodobnie dotyczących inicjacji lub oczyszczenia - po których pozostało wiele barwionych na czarno naczyń oraz kamieni do rozcierania żywności, tzw. metates, które zostały celowo potłuczone. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019