06.07.2020
PL EN
20.12.2012 aktualizacja 20.12.2012

Zagładzie dinozaurów towarzyszyło wymieranie jaszczurek i węży

Wymieranie dinozaurów sprzed 65 mln lat okazało się śmiertelne rownież dla wielu gatunków jaszczurek i węży - informuje tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Około 65 mln lat temu w Ziemię uderzyła asteroida. Prawdopodobnie główna jej część wybiła ogromny krater na półwyspie Jukatan w Meksyku. To uderzenie oraz jego następstwa doprowadziły do globalnego wymierania dinozaurów.

Według najnowszych badań, opartych na analizie skamieniałości w Ameryce Północnej sprzed i po katastrofie, zagłada objęła nie tylko dinozaury, ale rówież jaszczurki i węże – piszą autorzy pracy na łamach "PNAS". Ich zdaniem, 65 mln lat temu wyginęło około 83 proc. tych gadów.

Jak podkreślają, te wyniki badań sprawiają, że obraz wymierania kredowego jest bardziej spójny. Trudno bowiem sobie wyobrazić, żeby taka katastrofa, która zmiotła dinozaury, oszczędziłaby jaszczurki i węże.

"Nie jest możliwe zniknięcie dominujących mięsożerców czy roślinożerców na planecie bez doprowadzenia do dewastacji całego ekosystemu na skalę masową" – wyjaśnia współautor badań, paleontolog Nicholas Longrich z Yale University. (PAP)

krx/jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2020