17.12.2018
PL EN
17.12.2012 aktualizacja 17.12.2012

Nowa odsłona wystaw stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

„Muzeum Małego Odkrywcy” to tytuł nowego projektu w poznańskim Muzeum Archeologicznym, który zainaugurowano 11 grudnia br. Ekspozycje stałe „Pradzieje Wielkopolski”, „Tu powstała Polska”, „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” i „Archeologia Sudanu” przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci.

„Mamy nadzieję, że realizując ten program, przełamiemy stereotyp muzeum jako instytucji mało przyjaznej dla dzieci, a także zachęcimy naszych najmłodszych zwiedzających do jak najczęstszych i regularnych wizyt w muzeum oraz innych instytucjach kulturalnych” – mówi Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji, inicjatorka programu.

Na wystawach pojawiły się m.in. tablice magnetyczne, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, interaktywne przedmioty - kopie zabytków, służące do aktywnego zwiedzania wystaw przez dzieci, szczególnie w wieku 4-10 lat. Trasy oznaczono za pomocą dużych symboli, które znajdują się na poziomie dziecięcego wzroku w ten sposób, aby były łatwo dostępne także dla dzieci poruszających się na wózkach.

Program kierowany jest również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej – na wystawach znajdują się kopie zabytków wykonanych w grafice reliefowej z opisem brajlowskim oraz specjalne podręczniki do nauki hieroglifów z opisem brajlowskim. Przed zwiedzaniem opiekunowie dzieci mogą pobrać w kasie biletowej bezpłatne przewodniki, które ułatwią poruszanie się po unowocześnionych ekspozycjach.

Projekt obejmuje zagadnienia związane z ochroną i promocją dziedzictwa archeologicznego, szeroko rozumianą przeszłością, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów regionu Wielkopolski i początków państwa polskiego, a także Afryki.

„Muzeum Małego Odkrywcy" to nowy program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: "Dziedzictwo kulturowe; priorytet: Wspieranie działań muzealnych").

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2018