Po wielkim wymieraniu klimatyczna huśtawka

Po największym wymieraniu w dziejach naszej planety, które nastąpiło 252 mln lat temu, doszło do prawdziwej klimatycznej huśtawki.

Permskie wymieranie sprzed 252 mln lat pochłonęło niemal 90 proc. gatunków organizmów morskich i 60 proc. rodzin płazów i gadów. Po nim pojawiło się wiele całkowicie nowych linii ewolucyjnych. Era paleozoiczna została zastąpiona mezozoiczną.

Naukowcy szwajcarscy z Uniwersytetu w Zurichu zrekonstruowali wahania temperatury w epoce triasu po wielkim wymieraniu permskim. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma "Nature Geoscience".

Okazuje się, że po tej katastrofie klimat Ziemi wpadał w skrajności. Najpierw był chłodny, potem gorący, a następnie znów chłodny. Ciepły klimat, któremu towarzyszył wysoki poziom dwutlenku węgla, początkowo doprowadził do krótkotrwałego pojawienia się nowych gatunków. Jednak na dłuższą metę ten klimat zaszkodził bioróżnorodności na lądach i w oceanach. Zdaniem naukowców, zwiększony poziom CO2 w atmosferze związany był z aktywnością wulkaniczną na Syberii.

Do niedawna naukowcy sądzili, że musiały minąć miliony lat, zanim fauna i flora odrodziły się po katastrofie permskiej sprzed 252 mln lat. Złożone ekosystemy miały pojawić się dopiero 247 mln lat temu. Szwajcarski zespół dowodzi jednak, że grupy zwierząt morskich, takich jak amonity czy konodonty, rozprzestrzeniły się już 3-4 mln lat wcześniej, w czasie wczesnego triasu.

Naukowcy wyrysowali dokładną krzywą temperatur we wczesnym triasie, dowodząc, że klimat i poziom CO2 w atmosferze znacząco się wtedy zmieniały. Wpłynęło to dość poważnie na bioróżnorodność mórz i roślin lądowych.

Na początku triasu, 249 mln lat temu, klimat był chłodny. Po tej fazie nastąpiła krótka bardzo ciepła, a pod koniec wczesnego triasu, pomiędzy 247,9 a 245,9 znów ochłodziło się.

"Bioróżnorodność najbardziej rosła w chłodniejszych fazach" – wyjaśnia paleontolog Hugo Bucher. Spadek bioróżnorodności w cieplejszych okresach silnie współgrał ze wzrostem CO2, pochodzącym z erupcji wulkanicznych – podsumowuje.(PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera