Genom japońskiej śliwy rozszyfrowany

Chińczykom udało się poznać genom ume (Prunus mume), zwanej też morelą lub śliwą japońską – informuje pismo „Nature Communication”.

Badania przeprowadził zespół naukowców miedzy innymi z uniwersytetu leśnictwa w Pekinie oraz naukowego konsorcjum BGI i firmy Beijing Lin Fu Ke Yuan Flowers Co., Ltd.

Prunus mume, dzrzewo z rodziny różowatych, została udomowiona w Chinach, ponad 3000 lat temu. Jest odporna na niskie temperatury (zakwita w temperaturze poniżej zera). Ma znaczące właściwości odżywcze, jest też stosowane w tradycyjnej azjatyckiej medycynie. Piękno kwiatów tej śliwy, uważanych za symbol Chin i nazywanej przez Chińczyków „mei”, opiewali pisarze.

Znajomość genomu śliwy japońskiej (badany egzemplarz to odmiana tybetańska) ma duże znaczenie dla zrozumienia ewolucji całej rodziny różowatych i może doprowadzić do udoskonalenia drzew owocowych – na przykład poprawy ich odporności na przymrozki oraz choroby. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera