Interaktywna wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Czasową wystawę zatytułowaną „Egipski sen” prezentującą zagadnienie snu w starożytnym Egipcie otwarto w poznańskim Muzeum Archeologicznym w ramach cyklu „Bliskie spotkania z…”. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego.

Główną atrakcję wystawy stanowi dokładna rekonstrukcja łoża staroegipskiego i podgłówka, które można nie tylko obejrzeć, ale również skorzystać z nich i przekonać, czy starożytni sypiali wygodnie.

Oprócz kopii zabytków przygotowano plansze i prezentację multimedialną, przedstawiające egipskie obyczaje i wierzenia związane ze snem. Jak się okazuje sen odgrywał istotną rolę również przy podejmowaniu ważnych decyzji na dworze faraona. Każdy ze zwiedzających może zagłębić się również w lekturze senników, a nawet wziąć do domu specjalnie przygotowany sennik egipski "z przymrużeniem oka".

Jak informują organizatorzy, stworzenie wystawy o egipskim śnie jest, wbrew pozorom, zadaniem karkołomnym. "Dość paradoksalnie Egipcjanie, którzy przedstawiali w zasadzie cały otaczający świat, w swej sztuce rzadko ukazywali śpiących ludzi. Może było to rodzajem tabu, związanego ze znaczeniem snu jako metafory śmierci. Znamy jednak wyobrażenia śpiących, czy drzemiących strażników. Jedno z nich jest nawet elementem starożytnego +komiksu+. W jednym z grobowców ukazano tragarzy, przynoszących dzbany z winem do magazynu i zbudzonego odźwiernego, który gorliwie zaprzecza, jakoby zdarzyło mu się przysnąć w pracy..." – czytamy w komunikacie na temat ekspozycji.

Partnerem przedsięwzięcia jest firma tjmarciniak.pl, która wykonała fotografie wystawy.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera